CMWP SDP apeluje do Rady Programowej TVP 3 Poznań o obiektywizm i nie uleganie emocjom samorządowej kampanii wyborczej podczas oceny pracy dziennikarzy lokalnego programu Teleskop w związku z protestem środowisk LGBT rzekomo oburzonych językiem, którym w lokalnej telewizji skomentowano tzw. marsz równości w Poznaniu.

Tzw. marsz równości odbył się 11 sierpnia. W emitowanym dzień przed nim materiale w programie informacyjnym TVP 3 Poznań „Teleskop” reporterka Anna Molska opublikowała dosłowne cytaty z wpisów z mediów społecznościowych na temat kontrowersji wokół marszu, wśród których znalazły się określenia powszechnie uznawane za obraźliwe i wulgarne. Kontrowersje wzbudziło także użyte przez dziennikarkę stwierdzenie , iż : według specjalistów u podstaw homoseksualizmu leży zaburzenie tożsamości płciowej, będące dramatem człowieka. Marsz Równości to swoista promocja takich zaburzeń. Środowisko LGBT nieinwazyjnie, krok po kroku przemyca kolejne kontrowersje na takich wydarzeniach tak, że tego nie zauważamy”.

Zgadzając się z opiniami, iż słowa zawarte w cytatach z mediów społecznościowych w w/w materiale  łamią standardy kultury medialnej i ich użycie w środkach masowego komunikowania, szczególnie publicznych, nie powinno mieć miejsca, CMWP SDP pragnie przestrzec przed nadawaniem ich jednorazowemu, przypadkowemu użyciu nadmiernej rangi i znaczenia, a tak się dzieje poprzez zapowiedź poświęcenia tej sprawie po upływie miesiąca od daty emisji materiału zebrania Rady Programowej 18 września b.r. oraz mającej się odbyć po nim konferencji prasowej. Jest to szczególnie niebezpieczne w okresie intensywnej walki wyborczej do samorządów, w jakiej się właśnie znajdujemy, tym bardziej, że część członków Rady Programowej TVP3 Poznań to aktywni politycy uczestniczący w bieżącym życiu politycznym. W takiej atmosferze trudno spodziewać się rzetelnej i obiektywnej oceny pracy dziennikarzy. Nawet pobieżna analiza programów TVP 3 Poznań świadczy o tym, iż użycie w/w obraźliwych słów w Teleskopie  miało charakter incydentalny, nie pojawiają  się  one w żadnym innym materiale dziennikarskim emitowanym ani tego dnia, ani w ostatnich tygodniach, miesiącach, a nawet latach. Warto przy tym zauważyć, iż cały inkryminowany materiał przedstawiał o wiele ważniejsze zjawisko społeczne, jakim stał się protest pracowników poznańskiego MPK przeciwko umieszczaniu na ich pojazdach symbolu tzw. marszu równości czyli tęczowych flag. Sprawa miała poważny charakter, gdyż pracodawcą dla zbuntowanych motorniczych jest Prezydent miasta Poznania, który oficjalnie poparł marsz i wziął w nim udział. Informując wyczerpująco o tym konflikcie TVP 3 Poznań wypełniła swoje podstawowe funkcje –zarówno  funkcję informacyjną, jak i kontrolną.

  

dr Jolanta Hajdasz

dyr. CMWP SDP

 

Warszawa, 16. września 2018 r.