CMWP SDP apeluje o jak najszybsze uwolnienie dwóch reporterów agencji Reuters z Mjanmy (znanej w Polsce pod nazwą Birma), którzy zostali aresztowani 12 grudnia 2017 r. Za opisywanie prześladowań mniejszości etnicznej Rohingya, pod pretekstem przechowywania dokumentów dotyczących sił bezpieczeństwa i złamania tajemnicy państwowej, dziennikarze 31-letni Wa Lone i 27-letni Kyaw Soe stali się obiektem prześladowań władzy  i obecnie grozi im 14 lat więzienia. O ich uwolnienie apelowała ONZ i Unia Europejska.

Reporterzy Wa Lone i Kyaw Soe Oo w ostatnich miesiącach przed aresztowaniem zajmowali się konfliktem w stanie Rakhine, leżącym w zachodniej części Mjanmy (Birmy). W swoich relacjach zwracali uwagę na los społeczności Rohingya, uznawanej przez ONZ za jedną z najbardziej prześladowanych mniejszości etnicznych na świecie. Z powodu brutalnej operacji birmańskiego wojska ponad 650 tysięcy muzułmanów z mniejszości etnicznej  Rohingya zostało zmuszonych do ucieczki do sąsiedniego Bangladeszu. Wysoki komisarz NZ ds. praw człowieka (UNHCHR) ocenił w grudniu, że możliwe jest, iż wówczas w Birmie doszło do ludobójstwa. Zarzutom tym zaprzeczają birmańskie władze.

Aresztowanie dziennikarzy jest przejawem ataku na odradzające się wolne media w Birmie. Jak informowała Polska Agencja Prasowa od dojścia do władzy laureatki Pokojowej Nagrody Nobla w 2016 roku w sprawie przestrzegania zasad wolności słowa w Birmie niewiele się zmieniło. Wiele regionów Birmy jest niedostępnych dla dziennikarzy, a w 2017 r. w tym kraju 11 dziennikarzy zostało aresztowanych z powodu wykonywania swojej pracy.

CMWP SDP przypomina, że wolność i niezależność dziennikarzy jest podstawowym elementem

respektowania zasady wolności słowa w demokratycznym społeczeństwie. Zgodnie z nią każdy ma prawo do wolności wyrażania opinii. Prawo to obejmuje wolność posiadania poglądów oraz otrzymywania i przekazywania informacji i idei bez ingerencji władz publicznych i bez względu na granice państwowe.

Dr Jolanta Hajdasz
Dyr. CMWP SDP