W związku z postępowaniem kasacyjnym w sprawie dziennikarza obywatelskiego o pseudonimie w sieci „Tefcio”  CMWP SDP informuje , iż  obejmuje sprawę swoim monitoringiem i prześle do Sądu Najwyższego opinię amicus curie (przyjaciela sądu) w obronie niezależności i  wolności wypowiedzi tego dziennikarza. Został on skazany w dwóch pierwszych instancjach w sądach w Białymstoku za naruszenie  dóbr osobistych policjantów, gdyż opublikował filmik z z dokumentowaniem ich niesłusznej i nieprawidłowo wykonanej interwencji. Miałby  zapłacić za to blisko 10 tysięcy zł kary i kosztów sądowych. 

Według oceny CMWP, w niniejszej sprawie nastąpiło poważne naruszenie praw obywatelskich w/w dziennikarza (imię i nazwisko znane CMWP)  w zakresie wolności słowa oraz prawa do rzetelnego procesu. Skazanie osoby fizycznej na podstawie art. 107 ust. 1 ustawy o ochronie danych osobowych za publikację materiału prasowego dokumentującego interwencję funkcjonariuszy publicznych stanowi bezprecedensowe instrumentalne zastosowanie przepisów o ochronie danych osobowych w celu obejścia konstytucyjnych i konwencyjnych gwarancji wolności wypowiedzi oraz prawa do krytyki działań organów władzy publicznej. Sprawa będzie rozpatrywana w SN 13 listopada. Na wniosek dziennikarza sprawa będzie także rozpatrywana przez Europejski Trybunał Praw Człowieka.

Dziennikarz  prowadzi konto motoryzacyjne. W listopadzie  2021 roku na swoim koncie w mediach społecznościowych opublikował film p.t.  „Absurdalna interwencja Policji!”. Dokumentował na nim nieuzasadnioną interwencję policjantów z 23 listopada 2021 r.  Policjanci tego dnia  czekali przed przed sklepem na wyjście z niego przez te osoby, które robiły zakupy bez maseczek i nakładali na nie mandaty w wysokości 500 zł. W ocenie dziennikarza było to nieuzasadnione, a policjanci powinni raczej  zastosować działanie prewencyjne  np. upominać  te osoby, by  dla bezpieczeństwa innych nałożyły maseczki przed wejściem do sklepu.  Dziennikarz dokumentował tę sytuację, opublikował jednak tylko ten materiał, który dotyczył jego osoby, bo on mandatu nie przyjął, nagrał tę  interwencję, by ostrzec innych przed koniecznością przyjmowania w takiej sytuacji mandatu,  ale sprawa trafiła do sądu. Sąd Okręgowy w Białymstoku uniewinnił go prawomocnie, co świadczy o tym, że interwencja Policji była bezzasadna, wymuszona presją służbową i pozbawiona podstaw prawnych.

Po tym uniewinnieniu (czyli po ponad roku od zdarzenia)  policjanci nakładający w w/opisanej sytuacji mandaty pozwali dziennikarza z powodu naruszenia ich dóbr osobistych poprzez ujawnienie ich danych osobowych na opublikowanym filmiku, mimo tego iż  dziennikarz wykazał , że Policja w tej sprawie działała bez podstawy prawnej do legitymowania, a działanie to można uznać za przekroczenie uprawnień służbowych, bo uniewinnienie go w sądzie potwierdza, że legitymowanie było bezprawne. Należy przy tym podkreślić, iż bez publikacji filmu – dokumentującego to zdarzenie udowodnienie tego , co zostało wyżej opisane byłoby niemożliwe.

CMWP podkreśla, iż film został opublikowany ze względu na ważny interes  społeczny w danym czasie i  że dziennikarz nie powinien ponosić z tytułu tej publikacji żadnych negatywnych konsekwencji.

link  do materiału filmowego :