CMWP SDP apeluje o uwolnienie ukraińskiego dziennikarza Stanisława Asiejewa oraz wzywa do oddalenia oskarżeń przeciwko niemu. Ukraiński dziennikarz Stanisław Asiejew pochodzi z Doniecka, nie wyjechał z miasta po jego zajęciu przez prorosyjskich separatystów, tylko publikował pod pseudonimem informacje na temat sytuacji w regionie objętym walkami. Prowadził swój blog, współpracował m.in. z ukraińską sekcją Radia Swoboda. W maju 2017 r. Stanisław Asiejew został aresztowany i uznany za ukraińskiego szpiega. Jego artykuły zostały uznane za dowody współpracy z ukraińskim wywiadem. Prorosyjscy separatyści zarzucają mu, iż prowadził na terenie tzw. Donieckiej Republiki Ludowej działalność szpiegowską, za co grozi nawet 14 lat więzienia. Stanisław Asiejew jest przetrzymywany w nielegalnym więzieniu. Nie ma kontaktu ze światem zewnętrznym, przedstawicielom organizacji międzynarodowych odmawiany jest dostęp do niego, dziennikarz nie może wysyłać ani otrzymywać listów, czy odbywać rozmów telefonicznych. Był także torturowany. Apele do separatystów w sprawie wyjaśnienia  losów zaginionego dziennikarza wystosowały  organizacje międzynarodowe , m.in. Reporterzy bez Granic, Human Right Watch oraz Amnesty International.

CMWP SDP przypomina, że wolność i niezależność dziennikarzy jest podstawowym elementem respektowania zasady wolności słowa w społeczeństwie. Prawo to obejmuje wolność posiadania poglądów oraz otrzymywania i przekazywania informacji i idei bez ingerencji władz publicznych i bez względu na granice państwowe.

 

dr Jolanta Hajdasz

dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Słowa SDP

 

Warszawa, 25 marca 2019 r.

więcej informacji : https://belsat.eu/pl/news/ukrainski-dziennikarz-z-donbasu-juz-ponad-1-5-roku-w-niewoli-separatystow-za-szpiegostwo/