CMWP SDP apeluje do organów ścigania o wnikliwe i rzetelne śledztwo w sprawie wyjaśnienia wszelkich okoliczności próby podpalenia mieszkania red. Krzysztofa Kaźmierczaka z Poznania, dziennikarza śledczego, który zajmuje się od ponad 20 lat zabójstwem Jarosława Ziętary, dziennikarza „Gazety Poznańskiej” zamordowanego przez nieznanych do dziś sprawców w 1992 r. Próba podpalenia mieszkania red. Kaźmierczaka miała miejsce w nocy z 1 na 2  września b.r. , czyli w dniach, gdy symbolicznie obchodzona jest rocznica śmierci zamordowanego dziennikarza.  1 września 1992 r.  widziano red. Jarosława Ziętarę  po raz ostatni, jego ciała nie odnaleziono do dziś.

Red. Krzysztof Kaźmierczak jest świadkiem w procesie domniemanych sprawców zamordowania redaktora Jarosława Ziętary – Aleksandra G. , biznesmena i byłego senatora z Poznania, który jest oskarżony o podżeganie do zabójstwa Jarosława Ziętary, oraz Mirosława R.  i Dariusza L. , którzy są oskarżeni  o uprowadzenie i pomoc w tym zabójstwie .Proces ten toczy się od 2016 r.

Jest bardzo prawdopodobne , że próba podpalenia mieszkania red..Red. Krzysztofa Kaźmierczaka ma związek z jego aktywną działalnością na rzecz wyjaśnienia przyczyn i sprawców morderstwa red. Ziętary  z 1992. .

CMWP SDP przypomina, że w demokratycznym kraju bezpieczeństwo pracy dziennikarzy jest najistotniejszą sprawą świadczącą o realizacji w praktyce zasady wolności słowa i dostępu do informacji. Dlatego próba podpalenia mieszkania red. Kaźmierczaka musi  zostać wyjaśniona, a sprawcy tego zdarzenia odnalezieni, osądzeni i ukarani zgodnie z zasadami funkcjonowania demokratycznego państwa opartego na zasadach bezpieczeństwa.

 

dr Jolanta Hajdasz

dyr. CMWP SDP

Warszawa 5 września 2018