CMWS SDP apeluje o uniewinnienie i oddalenie zarzutów dla paryskiego korespondenta ukraińskiej agencji prasowej Ukrinform Romana Suszczenki. 4 czerwca b.r. ma zapaść wyrok w jego sprawie, prokurator zażądał dla niego 14 lat pobytu w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze.

Roman Suszczenko przebywa w rosyjskim areszcie od 30 września 2016 roku. Został aresztowany w Moskwie pod zarzutem szpiegostwa. Dziennikarz nie dostawał pozwolenia na spotkanie z rodziną  ani na spotkanie z duchownym prawosławnym, utrudniane było także prowadzenie przez niego korespondencji z rodziną i przyjaciółmi. Roman Suszczenko stał się symbolem prześladowania ukraińskich dziennikarzy w Rosji. CMWP SDP po raz kolejny apeluje do międzynarodowych organizacji dziennikarskich, by podjęły starania mające na celu uwolnienie Romana Suszczenki i innych ukraińskich dziennikarzy przetrzymywanych w Rosji i na terenach okupowanych przez FR.

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich protestowało już wcześniej przeciwko zatrzymaniu i aresztowaniu Romana Szuszczenki : w październiku 2016 r. (oświadczenie CMWS z 4.10.16 r.) i w lutym 2017 r. ( oświadczenie ZG SDP z 3.02.2017) oraz w czerwcu 2017 r. (oświadczenie z 27.06.17 r. ) i we wrześniu 2017 (oświadczenie z 27.09.17) i nadal podtrzymuje swoje stanowisko wyrażone w w/w oświadczeniach.

 

dr Jolanta Hajdasz

dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Słowa SDP

Warszawa, 1.06.2018 r.