Poznań 18.10.2010

  

 

Andrzej Seremet, Prokurator Generalny

 

Apel w sprawie niewyjaśnionego zabójstwa Jarosława Ziętary

 

 

W prawie żadnej innej sprawie środowisko wielkopolskie nie jest tak zjednoczone, jak w celu doprowadzenia do wykrycia i ukarania sprawców zabójstwa poznańskiego dziennikarza Jarosława Ziętary. Od tej zbrodni minęło 18 lat, ostatnie śledztwo umorzono 11 lat temu i z każdym dniem czas zaciera ślady mogące doprowadzić do wyjaśnienia sprawy.

 

Patrząc na dotychczasowe działania organów ścigania, można zauważyć wiele błędów. Nie jest moją rolą oceniać nieprawidłowości ani ingerować w niezawisłość wymiaru sprawiedliwości. Mam jednak prawo i moralny obowiązek zwrócić się z apelem do Pana Prokuratora o rozpatrzenie możliwości przekazania sprawy zabójstwa Jarosława Ziętary do prokuratury spoza Wielkopolski, co być może umożliwi wszczęcie śledztwa i ukaranie winnych. W wielu głośnych sprawach, takich jaki np. zabójstwo Krzysztofa Olewnika, przekazanie sprawy innej prokuraturze doprowadziło do przełomu w śledztwie.

 

Tegoroczne zmiany w wymiarze sprawiedliwości i powołanie niezależnego od resortu sprawiedliwości Prokuratora Generalnego dają nadzieję, że prokuratura staje się sprawną instytucją, wzmacniającą autorytet państwa. Jednym ze sprawdzianów nowych rozwiązań będzie sposób, w jaki potraktowane będzie śledztwo w sprawie śmierci Jarosława Ziętary.

 

 

Apele w sprawie Ziętary wystosowali (kolejność alfabetyczna): Jan Dziedziczak,  Waldy Dzikowski, Arkady Fiedler, Tomasz Górski, Rafał Grupiński, Sidonia Jędrzejewska, Filip Kaczmarek, Piotr Kaleta, Maks Kraczkowski, Dariusz Lipiński, Krystyna Łybacka, Józef Racki, Jadwiga Rotnicka, Stanisław Stec, Bożena Szydłowska, Konrad Szymański, Jacek Tomczak, Piotr Waśko, Marek Zieliński, Tadeusz Zwiefka.