CMWP SDP ponownie apeluje o uwolnienie dwóch reporterów agencji Reuters z Mjanmy (znanej w Polsce pod nazwą Birma), którzy zostali aresztowani 12 grudnia 2017 r. Dziennikarze 31-letni Wa Lone i 27-letni Kyaw Soe opisywali prześladowania mniejszości etnicznej Rohingya. Zarzut, jaki im oficjalnie postawiono to wejście w posiadanie dokumentów dotyczących sił bezpieczeństwa i złamania tajemnicy państwowej. Obecnie grozi im 14 lat więzienia. O ich uwolnienie apelowała ONZ i Unia Europejska.
Reporterzy Wa Lone i Kyaw Soe Oo w ostatnich miesiącach przed aresztowaniem zajmowali się konfliktem w stanie Rakhine, leżącym w zachodniej części Mjanmy (Birmy). W swoich relacjach zwracali uwagę na los społeczności Rohingya, uznawanej przez ONZ za jedną z najbardziej prześladowanych mniejszości etnicznych na świecie. Z powodu brutalnej operacji birmańskiego wojska ponad 650 tysięcy muzułmanów z mniejszości etnicznej Rohingya zostało zmuszonych do ucieczki do sąsiedniego Bangladeszu. Wysoki komisarz NZ ds. praw człowieka (UNHCHR) ocenił w grudniu, że możliwe jest, iż wówczas w Birmie doszło do ludobójstwa. Zarzutom tym zaprzeczają birmańskie władze. Jeden z aresztowanych dziennikarzy, redaktor Wa Lone odbył w 2014 r. praktyki redakcyjne w Polsce, był m.in. w Naczelnej Redakcji Publicystyki Międzynarodowej Polskiego Radia oraz w „Kurierze Słupeckim”. Jego pobyt w Polsce odbył się w ramach programu wizyt studyjnych prowadzonego przez Instytut Lecha Wałęsy,a finansowanego z funduszy publicznych.
CMWP SDP przypomina, że wolność i niezależność dziennikarzy jest podstawowym elementem respektowania zasady wolności słowa w demokratycznym społeczeństwie. Prawo to obejmuje wolność posiadania poglądów oraz otrzymywania i przekazywania informacji i idei bez ingerencji władz publicznych i bez względu na granice państwowe.
dr Jolanta Hajdasz
dyr. CMWP SDP
13 lipca 2018 r.
źródło najnowszych informacji : https://www.reuters.com/article/us-myanmar-journalists-ruling/myanmar-court-files-secrets-act-charges-against-reuters-reporters-idUSKBN1JZ095