8 maja b.r. Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich  w ramach cyklu imprez pt. „Maj na Foksal”  organizuje debatę na temat wolności  i cenzury  w sieci. W debacie wezmą udział przedstawiciele Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris, Google’a, oraz Centrum Monitoringu Wolności Prasy, a także Tomasz Terlikowski, Krzysztof Traczyk i Marcin Rola. Prowadzenie debaty – Witold Gadowski. 

Coraz częściej pojawiają się informacje i zgłoszenia o nadużyciach, których dopuszczają się wielkie portale społecznościowe.  Jak informuje Ordo Iuris w 2017 r., w przededniu Święta Niepodległości, na wniosek fundacji „Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych”, Facebook zablokował ponad 300 profili, głównie promujących treści patriotyczne, historyczne i narodowe. Z sieci zniknęły m.in. fanpage poświęcone Żołnierzom Wyklętym, husarii, usunięto też strony zawierające zdjęcia Znaku Polski Walczącej.  Właściciele tych profili otrzymywali jedynie zdawkowe wyjaśnienia o przyczynach zamknięcia ich strony. Część z nich w ogóle nie dowiedziała się o co są oskarżeni i jak mogą odnieść się do zarzutów. Działania administratorów przypominały raczej PRL-owską cenzurę niż rzetelną moderację, do której Facebook zobowiązał się w swoim własnym regulaminie. Chcemy o tym rozmawiać i zastanowić jak , jak przeciwdziałać cenzurze w sieci.

W trakcie debaty  Instytut Ordo Iuris przedstawi założenia  do swojego projektu ustawy  o zmianie niektórych ustaw  dotyczących nowych rozwiązań prawnych, które zagwarantują wolność wypowiedzi polskich obywateli:

  1. Zagwarantowanie, że usuwanie treści na portalach społecznościowych będzie miało jedynie charakter wyjątkowy i będzie uzasadnione szczególnymi okolicznościami, w szczególności naruszeniem prawa.
  2. Stworzenie ustawowej ścieżki odwoławczej w przypadku usunięcia przez usługodawcę treści z portalu społecznościowego. Powinna ona obejmować możliwość zaskarżenia decyzji serwisu do polskich sądów.
  3. Zapewnianie, że zasady udostępniania treści na portalach społecznościowych nie będą pozwalały na dyskryminację ze względów politycznych ani ideologicznych.

Debata odbędzie się 8 maja (najbliższy wtorek) o godz. 10.30 w Domu Dziennikarza, Foksal 3/5. Prowadzenie Witold Gadowski . W swoim najnowszym felietonie red. Gadowski  zaprasza na tę konferencję (od 33’15)

więcej o projekcie Ordo Iuris jest tu :

http://www.ordoiuris.pl/pliki/dokumenty/Zalozenia_do_ustawy_dot_mediow_spolecznosciowych-Ordo_Iuris.pdf

http://www.maszwplyw.pl/internet-bez-lewicowej-cenzury-,81,k.html

http://sdp.pl/informacje/15288,pierwsza-otwarta-debata-w-obronie-wolnosci-slowa-w-internecie,1525434536