Do tej argumentacji przychylił się sąd, który zwrócił uwagę, że wizyta red. Wolak w przychodni miała ścisły związek z wykonywaniem obowiązków dziennikarskich, a dziennikarz w takiej sytuacji podlega szczególnej ochronie, gdyż działa w interesie obywateli.
Do zajścia, które stało się przyczyną procesu doszło podczas wizyty red. Wolak w przychodni w lipcu ub.r. Badała wówczas warunki w jakich były przetrzymywane bezdomne koty. Gdy dziennikarka próbowała udokumentować stan znajdujących się tam zwierząt, została zmuszona do wyjścia przez personel placówki. Z relacji red. Wolak wynika, że była szarpana i popychana, jak również, że próbowano później zablokować opublikowanie przez nią artykułu prasowego na temat przychodni, co uniemożliwiłoby jej wykonywanie obowiązków zawodowych. Ostatecznie to jednak Dorocie Wolak nyska policja postawiła zarzut z art. 193 kk tj. „naruszenia miru domowego”.
Dla sądu istotne było, że dziennikarka po skończeniu dyskusji z właścicielką przychodni sama opuściła placówkę.
Wyrok jest nieprawomocny.
Oprócz obserwatora z ramienia CMWP SDP proces monitorował również przedstawiciel Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
Stanowisko CMWP SDP zostało także wysłane do Prokuratury Rejonowej w Nysie, która właśnie w odpowiedzi poinformowała, że „nadzoruje dochodzenie o czyn z art. 44 ust 1 ustawy prawo prasowe (utrudnianie lub tłumienie krytyki prasowej – Przyp. Red.), popełniony na szkodę Dominiki Wolak. Postępowanie zostało wszczęte 26 stycznia 2017 r., na chwilę obecną postępowanie toczy się w sprawie, nikomu nie przedstawiono zarzutów”. Stanowisko CMWP SDP zostało włączone w poczet materiału dowodowego.
Pełna treść stanowiska – http://sdp.pl/informacje/13799,cmwp-sdp-w-sprawie-dziennikarki-oskarzonej-z-art-193-kk,1486388145
PW