Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich objęło monitoringiem sprawę red. Samuela Pereiry, zastępcy kierownika  redakcji mediów interaktywnych  TVP Info w  związku z pozwem o ochronę dóbr osobistych wniesionym przeciwko niemu przez senatora Koalicji Obywatelskiej Krzysztofa Brejzę. Według CMWP w tej sprawie zachodzi zagrożenie naruszenia praw człowieka w zakresie wolności słowa red. Samuela Pereiry. Termin pierwszej rozprawy zaplanowano na 25 marca 2022 roku. Pismo z informacją na ten temat  CMWP SDP wysłało do Sądu Okręgowego Warszawa Praga (Wydział II Cywilny) 29 października 2021 r.

23 sierpnia 2019 r. na portalu tvp.info opublikowany został tekst autorstwa red. S. Pereiry  pt. Jak działał „wydział nienawiści” Brejzy. Szokujące zeznania n.t. procederu niszczenia w sieci , gdzie opisane zostały kontrowersje na temat działań K. Brejzy :
W artykule czytamy m.in.  Wyprowadzanie funduszy na kampanię wyborczą i działalność polityczną – według osoby zaangażowanej w proceder – wyglądało w następujący sposób:

„rekomendowana firma wystawiała fakturę za usługę, rozliczeniem zajmowała się W. (referent w wydziale), pieniądze z tej faktury przedsiębiorca albo przynosił do urzędu, albo rozliczał się bezpośrednio z Panią W., albo prawdopodobnie z kimś z pracowników posła Brejzy. Rekomendacja firmy była od posła Brejzy, albo od Marcina K.” (współpracownik Krzysztof Brejzy, były dziennikarz „Gazety Wyborczej”). „Na przykład Przemysław R. wystawił fakturę za usługę, która nie została wykonana, Magdalena D. natomiast przeszacowała fakturę za kolportaż”. Z zeznań, do których dotarł portal tvp.info wyłania się obraz wykorzystywania pieniędzy z fikcyjnych faktur na „społeczną” zbiórkę podpisów, która była elementem wojny z wojewodą.„Pieniądze z faktur były przeznaczane na dodruk ulotek i plakatów wyborczych posła Brejzy. Były też banery, grafiki i gadżety wyborcze. […] na imprezy integracyjne partyjne […] na sfinansowanie osób, które zbierały podpisy mieszkańców, aby nie zmieniano nazwy ulicy Alejnika w lnowrocławiu. Te osoby oficjalnie chodziły społecznie. To miał być ze strony prezydenta taki element bitewki z wojewodą”.

Dwa tygodnie później red. S. Pereira opublikował tweet z pytaniem do ówczesnego posła K. Brejzy o treści:

Ile pieniędzy z lewych faktur poszło na finansowanie kampanii Krzysztofa Brejzy? Niech poseł przestanie manipulować i sam o tym opowie, bo ta prawda jak oliwa, w końcu na wierzch wypłynie…
Ten w/w wpis na twitterze narusza dobra osobiste K. Brejzy, który żąda w zamian za to przeprosin na łamach portalu tvp.info i na twitterze oraz 15 tysięcy zł wpłaty na rzecz WOŚP.