Wczoraj w Domu Dziennikarza odbyła się dyskusja organizowana przez CMWP SDP oraz Fundację Nowe Media, poświęcona relacjom na linii wydawca – redakcja, na przykładzie „Rzeczpospolitej”. Wśród panelistów znaleźli się byli redaktorzy naczelni dziennika – Piotr Aleksandrowicz, Paweł Lisicki i Tomasz Wróblewski. Moderatorem dyskusji był prezes Fundacji Nowe Media Robert Bogdański. 

Zdaniem Pawła Lisickiego tylko własność lub współwłasność tytułu daje pełną niezależność dziennikarzom. Z tak pesymistyczną diagnozą nie zgodził się Tomasz Wróblewski, którego zdaniem aż tak głębokie zabezpieczenia nie są jednak konieczne. Wystarczy, gdy właściciel będzie się kierował logiką biznesową. Z kolei Piotr Aleksandrowicz największy problem dla niezależności redkacji widzi gdzie indziej – m.in. w zależności mediów od reklamodawców.

Oprócz byłych redaktorów „Rz” na sali znalazło się wielu byłych i obecnych pracowników dziennika. Głos w dyskusji zabrał także Wiktor Świetlik, który wskazał na to, że afera związana ze zwolnieniami w „Rz” i „Uważam Rze” zwróciła uwagę na bardzo istotny problem, a mianowicie brak solidarności zawodowej, a wręcz akceptację dziennikarzy innych tytułów dla działań podjętych przez Grzegorza Hajdarowicza.

Debatę można obajrzeć na stronach Fundacji Nowe Media: http://fundacjanowemedia.org/pl/aktualnosci/226-dziennikarz-zombie-czy-wydawca-ubezwasnowolniony-kilka-uwag-na-marginesie-dyskusji-byych-redaktorow-naczelnych-rzeczpospolitej-w-sdp

Relacja także na SDP.pl – http://www.sdp.pl/co-wolno-wydawcy-panel-na-foksal-cmwp-sdp