Debata „Czy cyfrowa Polska podzieli los autostrad?”

Zdaniem Anny Streżyńskiej prezes UKE, szanse na planowy start we wrześniu tzw. multipleksu, który pozwoliłby na oglądanie Polakom naziemnej telewizji satelitarnej, są niewielkie. Wiąże się to z faktem zaskarżenia przez nadawców koncesji na udział w multipleksie z powodów formalnych. Przez to będą musiały one zostać ponownie przeanalizowane przez KRRiT. To, z kolei uniemożliwia UKE wydanie decyzji o rezerwacji częstotliwości. Tymczasem Polska jest jednym z nielicznych krajów w Europie, które mogą nie dotrzymać daty 2012, do kiedy to kraje członkowskie UE miały, zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej, wyłączyć nadawanie analogowe.

To jeden z najważniejszych wniosków płynących z debaty „Czy cyfrowa Polska podzieli los autostrad?”, zorganizowanej przez Centrum Monitoringu Wolności Prasy, która odbyła się 24 września w Centrum Prasowym Foksal. Panel dyskusyjny prowadził Andrzej Godlewski z „Polska the Times”, a oprócz Anny Streżyńskiej udział w nim wzięli: dr Tomasz Sommer – Wiceprezes Instytutu Globalizacji, Jacek Silski – Prezes Zarządu Polskiej Izby Radiodyfuzji Cyfrowej oraz Andrzej Matuszyński – członek zarządu Cyfrowego Polsatu.

Przebieg dyskusji potwierdził, że proces cyfryzacji w Polsce budzi wiele emocji. Debata była transmitowana na żywo na stronie http://transmisja.net.pl .