MEDIA A SPRAWA KRZYŻA – sesja dyskusyjna fundacji „Nowe Media”

 

Fundacja „Nowe Media” zaprasza na sesję na temat roli mediów w sprawie krzyża na Krakowskim Przedmieściu. Będzie ona miała miejsce w sali konferencyjnej Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich przy ul. Foksal 3/5 w czwartek, 7-go października w godzinach 10.30 – 13.30. Partnerem Fundacji w tym przedsięwzięciu jest Centrum Monitoringu Wolności Prasy, a patronem medialnym Polska Agencja Prasowa.

 

Program sesji:

 

10.30- 11.00 – wprowadzenie, prezentacja wydarzeń i najważniejszych wątków sprawy (Robert Bogdański, Fundacja „Nowe Media”)

 

11.00 – 12.00 – panel dyskusyjny dotyczący relacji reporterskich w najgorętszym okresie konfliktu o krzyż
w dniach 3-10. sierpnia z udziałem

reporterki radiowej Janiny Jankowskiej,

szefa internetowego Radia Wnet, Krzysztofa Skowrońskiego,

zastępcy redaktora naczelnego Przekroju, Marka Zająca i

publicysty Piotra Zaremby.

Moderatorem dyskusji będzie Wiktor Świetlik z Centrum Monitoringu Wolności Prasy. 

 

12.00 – 13.00 – panel dyskusyjny dotyczący polityki redakcyjnej z udziałem

zastępcy redaktora naczelnego Polsatu, Bogusława Chraboty,

redaktora naczelnego Newsweeka, Wojciecha Maziarskiego,

redaktora naczelnego Gazety Polskiej, Tomasza Sakiewicza i

szefa działu opinii Gościa Niedzielnego, Bogumiła Łozińskiego.

Moderatorem dyskusji będzie Robert Bogdański z Fundacji „Nowe Media”.

Jako wprowadzenie do panelu wyemitujemy wypowiedzi szefów znaczących mediów, m.in. redaktorów naczelnych Gazety Wyborczej i Rzeczpospolitej.

 

13.00 – 13.30 – prezentacja dotycząca języka stosowanego w debacie publicznej w sporze o krzyż na Krakowskim Przedmieściu. Autorem jej będzie dr Rafał Zimny z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, autor m.in. książki „Słownik polszczyzny politycznej po roku 1989”.

 


W czasie sesji zadamy pytania o rzetelność relacji reporterskich, o to, co sprawiło, że to samo zgromadzenie jedni obserwatorzy odebrali jako „radosny happening”, zaś inni jako „manifestację pogardy”. Będziemy się też zastanawiać nad wzajemnym odniesieniem informacji i komentarzy.

 

Redaktorów naczelnych zapytamy o politykę redakcyjną, jaką przyjęli wobec „sprawy krzyża”. O to, co uznali w tej sprawie za najistotniejsze dla swoich odbiorców i co leżało u podstaw takiej decyzji. Zapytamy też, dlaczego pewne wątki lub informacje uwypuklili, a inne uznali za nieistotne i nie zdecydowali się ich przekazać.

 

Postaramy się też odpowiedzieć na pytanie, jak media posługiwały się w tym przypadku językiem, na ile służył wyjaśnieniu sprawy i dialogowi, w jakiej mierze zaś pokonywaniu adwersarzy, bądź wykluczeniu z dyskursu przeciwnika. Przejrzymy słowa-klucze, które były w powszechnym obiegu w czasie trwania konfliktu o krzyż i prześledzimy, skąd się w obiegu wzięły.

 

Do udziału w sesji i dyskusji zapraszamy dziennikarzy, studentów dziennikarstwa, blogerów i młodzież związaną z Fundacją „Nowe Media” i wszystkich chcących wziąć udział w dyskusji.

 

Materiały powstałe w związku z sesją i na sesji zostaną użyte w celach szkoleniowych przez Fundację „Nowe Media” i zostaną opublikowane na stronach internetowych Fundacji.