W czasie trwającej pandemii koronawirusa  pojawiło się nowe zjawisko określane słowem  infodemia. Autorka felietonu wyjaśniła, że jest to „zalew informacji fałszywych i manipulatorskich dotyczących pandemii”.  Infodemia została zdefiniowana już przez Światową Organizację Zdrowia. Wymowna jest także geneza tego słowa. Infodemia, czyli połączenie słów: informacja i pandemia – powiedziała dr Jolanta Hajdasz.

Dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich wskazała, że aby móc zrozumieć to zjawisko, należy  uświadomić sobie, że przez wszystkie miesiące tego roku zalewają nas informacje dotyczące koronawirusa.  Znalezione informacje są często sprzeczne. Wiele osób nie potrafi odróżnić prawdy od fałszu, kłamstwa i manipulacji od rzetelnego opisu i dobrej rady. Niestety wszyscy jesteśmy bezbronni wobec zalewu fake newsów. Jedynym lekarstwem jest prawda i obnażanie publicznie głoszonych kłamstw i manipulacji – zaznaczyła.

Dr Jolanta Hajdasz zachęciła, by zwrócić uwagę na analizy Fundacji Reduta Dobrego Imienia, która opublikowała w pierwszych dniach grudnia  raport na temat fake newsów w Polsce w czasie pandemii. W raporcie przedstawiono szereg przykładów fałszywych informacji pojawiających się od początku koronawirusa w naszym kraju. Najwięcej fake newsów było na Twitterze. Najbardziej szokuje fakt, że monitorowane treści w większości okazały się zwykłymi kłamstwami, które lawinowo rozprzestrzeniały się w opinii publicznej. Jak piszą autorzy raportu, większość fake newsów o koronawirusie była propagowana i uwiarygadniana przez polityków opozycji i sprzyjających im dziennikarzy – podkreśliła dr Jolanta Hajdasz.

Najobszerniejsza część raportu stanowi przegląd najbardziej typowych fake newsów stosowanych w czasie pandemii. Twórcy raportu odnieśli się także do roli tzw. memów oraz szyderczych żartów na temat koronawirusa i działań rządu.  Nie będzie chyba dla nikogo zaskoczeniem, że ulubionym bohaterem tego rodzaju satyry był i jest Jarosław Kaczyński – oceniła dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Autorka felietonu podkreśliła, że w Polsce nie ma profesjonalnych sił państwowych, które zajmują się neutralizacją działalności wytwórców fake newsów.

więcej : https://www.radiomaryja.pl/informacje/tylko-u-nas-dr-j-hajdasz-o-infodemii-jedyna-skuteczna-bronia-przeciwstawiajaca-sie-fake-newsom-jest-ich-obnazanie/