Ostatnie decyzje TVP mogą znacznie ograniczyć Polakom za granicą dostęp do polskich kanałów – tak uznali paneliści, biorący wczoraj udział w konferencji poświęconej przyszłości TVP Polonia pt. „Co dalej z TVP Polonia? Rola tradycyjnych mediów w podtrzymaniu więzi z krajem wśród Polaków mieszkających zagranicą”.

W trakcie debaty poruszano kwestie oferty programowej TVP Polonii i jej zasięgu. Odnoszono się także do decyzji Telewizji Publicznej o rezygnacji z wynajmu transpondera satelitarnego na pozycji Astry 19,2E służącemu dystrybucji programów TVP (m.in. TVP Info, TVP Polonia) na terenie całej Europy. Pojawiają się głosy, że jeśli decyzja Telewizji Publicznej w sprawie zmiany satelity dla TVP Polonia będzie wiążąca, oferta tej stacji może stać się mniej dostępna dla ok. 6 milionowej Polonii mieszkającej w Europie.

Andrzej Czernek – dyrektor generalny Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”, Paweł Kowal – były wiceminister w MSZ oraz Marcin Ornass –Kubacki – prezes Astra Central Eastern Europe, podkreślali, że istnienie stacji nadającej głównie dla Polonii jest potrzebne i ma sens. Zdaniem Pawła Kowala można to nawet wpisać w polską rację stanu, zwłaszcza wobec ostatnich wydarzeń na arenie międzynarodowej. Niestety na konferencji nie zjawił się dyrektor TVP Polonia Łukasz Kardas, który miał być jednym z panelistów. Debatę poprowadził Hubert Biskupski, wicenaczelny „Super Expressu”.

PW