Na dzisiejszej, organizowanej przez nas debacie, poświęconej problemowi inwigilacji dziennikarzy głos zabrali: Cezary Gmyz – dziennikarz śledczy „Rzeczpospolitej”, Maciej Duda – dziennikarz śledczy TVN 24 i mecenas Dariusz Pluta – adwokat broniący dziennikarzy. Zwracali oni uwagę na to, że coraz częściej mamy do czynienia działaniami organów ścigania, których celem jest uzyskanie jak największej wiedzy o dziennikarzach, ale nie tylko. Jak zauważył Cezary Gmyz „Państwo wie coraz więcej o nas, a my wiemy coraz mniej o państwie”, co jest niepokojące w punktu widzenia demokratycznych standardów.  Zdaniem mecenasa Pluty łamanie tajemnicy dziennikarskiej nie uderza tylko w dziennikarzy, ale przede wszystkim w ich informatorów, a więc zwykłych obywateli. Maciej Duda dał do zrozumienia, że wobec takich działań organów ścigania informatorzy boją się kontaktować z dziennikarzami, co w oczywisty sposób (także wobec zmian w ustawie o dostępie do informacji publicznej i ustawie o ochronie informacji niejawnych) ogranicza dziennikarzom dostęp do kluczowych informacji. Do dyskusji przyłączyli się również mecenas Jan Stefanowicz – przewodniczący Rady Konsultacyjnej CMWP, Artur Wdowczyk – adwokat broniący dziennikarzy, a także Dominika Bychawska z Obserwatorium Wolności Mediów w Polsce HFPC.

Do udziału w panelu zostali zaproszeni także przedstawiciele Prokuratury Wojskowej, Prokuratury Generalnej oraz Policji. Jednak ostatecznie nikt z nich się nie zjawił.

Relacje z konferencji można także znaleźć pod adresami:

http://www.press.pl/newsy/prasa/pokaz/27983,Duda-i-Gmyz_-sluzby_-siegajac-po-nasze-billingi_-obchodza-prawo-prasowe

 http://www.obserwatorium.org/index.php?option=com_content&view=article&id=4075:relacja-z-debaty-nt-inwigilacji-dziennikarzy-w-sdp&catid=47:aktualnosciprog&Itemid=66