Szanowna Pani

Red. Ewa Nowina – Konopka

Szanowny Pan

Red. Marcin Austyn

 

Szanowni Państwo,

Proszę Państwa o zaprzestanie nacisków na prokuraturę, mających na celu doprowadzenie do skazania dziennikarzy Michała Krzymowskiego i Marcina Dzierżanowskiego, autorów książki „Smoleńsk. Zapis śmierci”, z art. 241 Kodeksu Karnego, grożącego karą 2 lat więzienia za ujawnienie informacji z postępowania przygotowawczego. Za przyznanie się do takiego pośredniego nacisku traktuję następującą informację pochodząca z „Naszego Dziennika”: „Śledztwo ma swoją genezę w piśmie, jakie „Nasz Dziennik” skierował do warszawskiej prokuratury okręgowej. Poprosiliśmy w nim o odpowiedź, czy kolportowanie książki reklamowanej przez samych autorów jako złamanie prawa może mieć negatywne skutki dla księgarzy.”

Po pierwsze, uważam że takie postępowanie z Państwa strony jest przejawem niesolidarności zawodowej, na której brak sam „Nasz Dziennik” narzekał, gdy jego reporterów zatrzymano na terenie Federacji Rosyjskiej (a CMWP SDP wówczas protestowało). To zrozumiałe, że możecie mieć Państwo inny pogląd, punkt widzenia, interpretację, czy wyznawać inny system wartości niż autorzy książki, ale próba dyskredytowania ich przez naciski na prokuraturę jest łamaniem zasad elementarnej solidarności koleżeńskiej, która jest przecież częścią etyki zawodowej.

Po drugie, sam Artykuł 241 k.k. i jego stosowanie w dzisiejszej Polsce są wysoce kontrowersyjne i postrzegane jako środek ograniczania wolności słowa.

 

Z poważaniem,

 

Wiktor Świetlik  

Dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP