Polska Agencja Prasowa opublikowała 8 maja b.r. informację na temat protestu CMWP SDP przeciwko obniżeniu miejsca Polski w rankingu organizacji „Reporterzy bez Granic” dotyczącego poziomu wolności prasy . Autorem depeszy jest red. Hubert Bekrycht .
depesza jet tu : Protest CMWP SDP 8 maja –
treść depeszy:
Protest CMWP SDP przeciw ocenie stanu wolności mediów w Polsce
Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich protestuje przeciwko ocenie stanu wolności mediów w Polsce w raporcie organizacji Reporterzy bez Granic. Ten raport jest nierzetelny, niezrozumiały i nieuzasadniony – oświadczyła dyrektor CMWP SDP Jolanta Hajdasz.
Już po raz piąty z rzędu Reporterzy bez Granic obniżają pozycję Polski w swoim corocznym raporcie. W 2020 roku nasz kraj zajął 62. miejsce na 180 sklasyfikowanych państw, co zdaniem przedstawicieli RbG (RSF fr. Reporters Sans Frontieres) świadczy o najniższym w historii poziomie wolności słowa w Polsce.
Dyrektor CMWP SDP i wiceprezes SDP Jolanta Hajdasz napisała w specjalnym stanowisku, że to ocena nierzetelna i krzywdząca, ponieważ „nie oddaje rzeczywistego poziomu wolności słowa, wolności mediów i wolności dziennikarzy, jaki jest w naszym kraju.” Hajdasz dodaje, że RbG w swoim rankingu od kilku lat kierują się niezrozumiałymi kryteriami w ocenie polskiej wolności słowa.„System prasowy w Polsce zabezpiecza wolność mediów w sposób wystarczający i analogiczny, jak w krajach o ugruntowanej demokracji” – podkreśliła w tekście piątkowego protestu dyrektor CMWP SDP. Zdaniem Jolanty Hajdasz obniżanie oceny naszego kraju nie ma żadnego logicznego wytłumaczenia. „Spadek Polski w ogólnoświatowym rankingu wolności mediów aż o 44 miejsca w stosunku do raportu z roku 2015, w ocenie CMWP SDP, jest absolutnie niezrozumiały i nieuzasadniony” – oświadczyła dyrektor Hajdasz.
W tegorocznym zestawieniu obniżono Polsce tzw. wskaźnik wolności prasy, o kolejne 3 pozycje. „W realizacji zasady wolności słowa demokratycznego państwa wyprzedziły nasz kraj m.in.: Armenia, Gruzja, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Niger, Mauritius, Madagaskar, Tonga, Senegal, Czechy, Słowacja, Litwa, Łotwa. W Europie Środkowo – Wschodniej gorzej wypadły tylko Węgry oraz Ukraina” – poinformowała dyrektor Hajdasz.
W uzasadnieniu tegorocznego spadku Polski w rankingu Reporterów bez Granic podano m.in.:” podejmowane przez obecny rząd próby kontroli systemu wymiaru sprawiedliwości zaczynają mieć wpływ na wolność wypowiedzi w niezależnych mediach”. W dalszej części uzasadnienia raportu RbG napisano: „+Gazeta Wyborcza+ pozostaje głównym celem ataków rządowych i sądowych, a rządowe przemówienia i wiadomości pełne nienawiści stały się powszechne w mediach publicznych” – podano w tegorocznym raporcie RbG o wolności mediów. Jolanta Hajdasz odpiera te zarzuty. Szefowa CMWP SDP uważa, że w raporcie RbG nie podano żadnych przykładów uzasadniających takie tezy i nie przedstawiono danych liczbowych ani opisu faktów.
„Raport zupełnie pomija ogromną różnorodność mediów w Polsce, ich swobodne funkcjonowanie we wszystkich sektorach i nieskrępowane prowadzenie biznesu przez firmy i koncerny medialne, w tym zagraniczne” – podsumowała ocenę RbG Jolanta Hajdasz. Reporterzy bez Granic to międzynarodowa organizacja pozarządowa, propagująca i monitorująca wolność prasy na całym świecie, założona we Francji w 1985 roku. Ranking wolności prasy jest przygotowywany przez nią od 2002 roku. Aktualnie opiera się na analizie ankiet wysyłanych do wybranych przez RWB przedstawicieli mediów w 180 krajach wymienionych w rankingu.
„Nie ma wśród nich przedstawicieli najliczniejszej i najstarszej organizacji dziennikarzy w Polsce – Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, ani przedstawiciela Centrum Monitoringu Wolności Prasy, organu SDP, którego zadaniem jest m.in. publiczne zajmowanie stanowiska i udzielanie pomocy dziennikarzom w przypadkach zagrożenia wolności słowa” – poinformowano w opublikowanym w piątek stanowisku CMWP SDP. (PAP)