Dziś w Belwederze odbył się finał konkursu Kancelarii Prezydenta RP dla dziennikarzy prasy lokalnej „Blaski i cenie budowy demokracji lokalnej”.

Nagrodę Główną – Złote Pióro Prezydenta RP oraz 15 tys. zł otrzymała Pani Sylwia Wysocka z Tygodnika Lokalnego Pałuki za artykuł: „Segregacja w naszych szkołach”. II wyróżnienie – Srebrne Pióro Prezydenta RP oraz 5 tys. zł. przyznano Panu Przemysławowi Juraszowi z Głosu Zabrza i Rudy Śląskiej za cykl tekstów pod tytułem „Cudownie chory”, „Strach przed wolnością” i „Fałszywy nowotwór” oraz Zbigniewowi Jelinkowi, wydawcy, właścicielowi i dziennikarzowi Wolnej Gazety Wiejskiej Goniec Lokalny w Kożuchowie.

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich oraz Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP były jednymi z partnerów konkursu. Wyróżnienie SDP za rzetelność dziennikarską otrzymał Pan Zbigniew Rzońca z Nowin Jeleniogórskich, za tekst „Dojrzałość na sprzedaż”. Wyróżnienie CMWP SDP za odwagę cywilną dziennikarza otrzymał Pan Michał Rytlewski z Czasu Chojnic za tekst „Potrącił i uciekł, nie ma za to kary”.

W konkursie udział wzięło łącznie 155 artykułów bądź cyklów artykułów prasowych zamieszczonych w 2009 r. w gazetach lokalnych o zasięgu gminnym lub powiatowym.