Solidarni z Ukrainą.  Oświadczenie Zarządu Głównego SDP w związku z agresją Rosji na Ukrainę

24 lutego Rosja rozpoczęła zbrojną agresję przeciwko Ukrainie. Wojska rosyjskie naruszyły integralność i suwerenność państwa sąsiadującego z Polską, zagrażając bezpieczeństwu wszystkich narodów mieszkających w naszej części Europy. Wojna oznacza śmierć i tragedie bezbronnych ludzi, paraliż gospodarki, chaos i  zniszczenia w stopniu trudnym obecnie do przewidzenia.

Potępiamy stanowczo i jednoznacznie agresję Rosji i wspieramy obronę niepodległości Ukrainy. Chcemy przypomnieć słowa śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który w 2008 roku podczas agresji Rosji na Gruzję powiedział znamienne słowa: dziś Gruzja, jutro Ukraina, pojutrze państwa bałtyckie, a później może i czas na mój kraj, na Polskę. Wyrażamy solidarność z walczącym i broniącym swojej Ojczyzny narodem ukraińskim.

Ogromną rolę w tej wojnie odgrywają media, są podstawowym źródłem informacji dla wszystkich, ich przekazy kształtują opinię publiczną po obu stronach konfliktu i na arenie międzynarodowej. Dlatego apelujemy o przestrzeganie standardów pracy dziennikarskiej przez tych,  którzy dziś przygotowują i nadają relacje, informacje, reportaże, komentarze, opinie i raporty  zarówno w mediach profesjonalnych, jak i społecznościowych, amatorskich. Rzetelny i uczciwy przekaz na temat przyczyn i przebiegu wojny na Ukrainie to dziś najważniejsze wyzwanie stojące przed dziennikarzami i mediami.  Wszyscy musimy przeciwstawić się fali dezinformacji i fake newsów mając świadomość,  iż  w tej wojnie są one używane na równi z bronią konwencjonalną.

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich zapewnia, iż udzieli wszelkiej dostępnej nam pomocy koleżankom i kolegom dziennikarzom z Ukrainy, którzy będą jej potrzebowali. Jeśli będzie taka konieczność, Dom Dziennikarza w Kazimierzu Dolnym będzie do dyspozycji dla szukających w Polsce pomocy dziennikarzy z Ukrainy i ich rodzin.

Zarząd Główny SDP

Warszawa, 25 lutego 2022 r.