Dziennikarz Wojciech Sumliński jest już ostatecznie uniewinniony w sprawie płatnej protekcji przy weryfikacji oficera WSI . Sąd Najwyższy postanowił w środę, że złożona, a następnie wycofana przez prokuraturę kasacja w jego sprawie nie będzie rozpoznawana.

 

W grudniu 2009 r. Wojciech Sumliński i Aleksander L. zostali oskarżeni o powoływanie się na wpływy w Komisji Weryfikacyjnej WSI oraz zobowiązanie się – w zamian za 200 tys. złotych – do załatwienia pozytywnej weryfikacji oficera WSI płk. Leszka Tobiasza art.230 § 1 k.k.

 

W grudniu 2015 r., Sąd Rejonowy dla Warszawy-Woli uniewinnił Sumlińskiego oraz skazał na cztery lata więzienia i ponad 54 tys. zł grzywny Aleksandra L. Wyrok ten został we wrześniu 2016 r. utrzymany przez warszawski sąd okręgowy.

 

SN wróci natomiast do rozpatrywania kasacji od wyroku skazującego drugiego oskarżonego – Aleksandra L. Kasacje na jego korzyść wniosła zarówno obrona jak i mazowiecki wydział zamiejscowy Prokuratury Krajowej ds. przestępczości i korupcji. Ponieważ jednak prokuratura chce wycofać się także z tej kasacji, zgodnie z przepisami, musi uzyskać na to zgodę L. SN wyznaczył jej 14 dni.

 

CMWP SDP monitorowało proces.

 

Źródło: PAP, „Dziennik Gazeta Prawna”, inf. własna

 

Oprac. PW