Feniksy wręczone ! Wśród nagrodzonych także dziennikarze

Grzegorz Górny, Bogdan Rymanowski, Ewa Czaczkowska, Magda Ogórek, ks. Henryk Zieliński i Jolanta Hajdasz  to dziennikarze nagrodzeni w tegorocznej edycji nagród Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks  2025.  Wśród nagrodzonych jest m.in. także Jan Pietrzak,  prof. Wojciech Roszkowski i  Jolanta Sosnowska. W tym roku główną nagrodę   Złotego Feniksa  otrzymał prof. Waldemar Chrostowski,  autor ponad 50 książek o tematyce religijnej. W uzasadnieniu tej nagrody kapituła napisała  iż nagrodę tę przyznaje  "w uznaniu niezwykłego dorobku życiowego, naukowego, autorskiego i translatorskiego Laureata, których wyraz stanowi imponujący zbiór publikacji w dziedzinie biblistyki, tworząc trwały fundament dla współczesnej polskiej teologii, nauki i formacji katolickiej". W niedzielę  12 października [...]

By |2025-10-12T09:33:21+02:0012 października 2025|Kategorie: From the media life, Inne, Z życia mediów|

Nagroda Mały Feniks Stowarzyszenia Wydawców Katolickich dla Jolanty Hajdasz

Jolanta Hajdasz, prezes  Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich  została laureatką nagrody Małego Feniksa 2025 m.in. za działalność w Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.  Lista laureatów tego wyróżnienia została ogłoszona na Zamku Królewskim w Warszawie podczas konferencji prasowej  otwierającej tegoroczne  XXX Jubileuszowe Targi Wydawców Katolickich. Potrwają one do 12 października. Wśród wyróżnionych tą nagrodą w bieżącym roku  jest także red. Bogdan Rymanowski i ks. Henryk Zieliński, redaktor  naczelny katolickiego tygodnika  Idziemy.  Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się 11 października 2025 r. o godz.19.30 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie.  Przyznawana przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich Nagroda Mały FENIKS stanowi wyraz uznania dla osób [...]

By |2025-10-08T17:02:49+02:008 października 2025|Kategorie: Other, From the media life, Inne, Z życia mediów|

Nowa sekretarz ds. praw człowieka w ambasadzie USA w Domu Dziennikarza SDP

W czwartek 12 czerwca z inicjatywy  strony amerykańskiej w  siedzibie SDP odbyło się spotkanie dr Jolanty Hajdasz , prezes SDP z Natalią Susak z Ambasady USA w Polsce.  Natalia Susak ma objąć stanowisko po  Emily Martinez Roca kończącej w Polsce  swoją  misję sekretarza ds. praw człowieka w Ambasadzie USA .  Tematem rozmowy były diagnozowane i publikowane przez Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich zagrożenia wolności słowa oraz  pluralizmu w mediach w czasie kampanii prezydenckiej oraz  działalność Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP. W spotkaniu uczestniczyły także dotychczasowa sekretarz ds. praw człowieka Emily Martinez Roca i Katarzyna Dragan z wydziału politycznego Ambasady.

By |2025-06-12T21:09:52+02:0012 czerwca 2025|Kategorie: From the media life, Z życia mediów|

Walne Zgromadzenie Europejskiej Federacji Dziennikarzy w Budapeszcie o sytuacji w polskich mediach

Z inicjatywy  Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich wszyscy delegaci Walnego Zgromadzenia Europejskiej Federacji Dziennikarzy, jakie obradowało w dniach 2-3 czerwca w Budapeszcie, otrzymali blisko 100 stronnicowy Raport Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w języku angielskim na temat kryzysu mediów publicznych w Polsce. Zostali też poinformowani o tym, iż SDP  uznało, iż obecny rząd w Polsce niszczy media publiczne oraz tłumi swobodne i niezależne funkcjonowanie mediów prywatnych, które prezentują opozycyjny wobec rządu punkt widzenia.   Towarzystwo Dziennikarskie  zrzeszające  media sprzyjające rządowi Donalda Tuska złożyło z kolei własny projekt uchwały, w której delegaci EFJ apelują  do nowo wybranego prezydenta Polski o przyspieszenie uchwalenia ustawodawstwa medialnego wdrażającego [...]

By |2025-06-04T22:05:38+02:004 czerwca 2025|Kategorie: From the media life, Other, Konferencje CMWP, Z życia mediów|

Spotkanie prezes SDP z przedstawicielami Ambasady USA w Domu Dziennikarza w Warszawie

Wolność słowa i wolność mediów w Polsce była wiodącym tematem  spotkania  Emily Martinez Roca, sekretarz ds. praw człowieka Ambasady USA  i Jolanty Hajdasz, prezesa SDP i dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP. Spotkanie odbyło się  z inicjatywy  Emily Martinez Roca, wzięła  w nim udział także  Katarzyna Dragan, specjalista ds. politycznych Ambasady USA. Miało ono miejsce 22 kwietnia b.r.  w siedzibie SDP przy ul. Foksal w Warszawie.  W odpowiedzi na zadane pytania  Jolanta Hajdasz przedstawiła najistotniejsze problemy związane z realizacją zasady wolności słowa diagnozowane przez CMWP SDP.  Są to przede wszystkim procesy typu SLAPP wytaczane dziennikarzom min. z art. 212 kk, niejasna [...]

By |2025-04-22T16:08:28+02:0022 kwietnia 2025|Kategorie: From the media life, Z życia mediów|

Trzecia rocznica agresji Rosji. Szef Narodowego Związku Dziennikarzy Ukrainy z wizytą w SDP

102 zabitych dziennikarzy i pracowników mediów, w tym 18 podczas wykonywania zawodowych obowiązków  - to najnowsze dane na temat ofiar wojny na Ukrainie wśród osób pracujących dla mediów  - poinformował Sergiej Tomilenko, przewodniczący Narodowego Związku Dziennikarzy Ukrainy (NUJU) podczas spotkania z  Jolantą Hajdasz, prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.  Od 24 lutego 2022 do końca 2024 roku NUJU odnotował  także 14 przypadków zaginięć dziennikarzy i 24 przypadki ich uprowadzeń. Nadal co najmniej 25 ukraińskich dziennikarzy jest przetrzymywanych w niewoli w Federacji Rosyjskiej.  NUJU stara się dokumentować losy zabitych i uwięzionych dziennikarzy  od początku wojny. Niektóre z nich są wyjątkowo dramatyczne, jak los [...]

Redaktor Dominik Zdort i kapitan Anna Michalska, była rzecznik prasowa Straży Granicznej laureatami Nagrody Jacka Maziarskiego w 2024 r.

Dominik Zdort, były redaktor naczelny Tygodnika TVP  i kapitan Anna Michalska, była rzecznik prasowa Straży Granicznej zostali w tym roku laureatami Nagrody im. Jacka Maziarskiego przyznawanej przez Fundację jego imienia. Nagrody przyznano po raz dwunasty. Uroczyste ich wręczenie odbyło się  w  środę 11 grudnia w Domu Dziennikarza przy ul. Foksal 3/5 w Warszawie.  SDP jest  patronem tego wydarzenia od pierwszych jego edycji.  W uroczystości wzięła udział Anna Żukowska-Maziarska, żona śp. Jacka Maziarskiego.  Nagrody przyznała Kapituła, w której przewodniczącym jest prof. Jan Żaryn. Laureat Nagrody im. Jacka Maziarskiego , red. Dominik Zdort jest dziennikarzem związanym m.in. z Życiem Warszawy, TVP i [...]

By |2024-12-13T12:59:41+01:0012 grudnia 2024|Kategorie: From the media life, Z życia mediów|

Gala wręczenia nagród IPN „Semper Fidelis” z udziałem przedstawicieli SDP

Już po raz szósty Instytut Pamięci Narodowej przyznał nagrody "Semper Fidelis" wręczane za prowadzenie działalności na rzecz upamiętniania dziedzictwa Kresów Wschodnich. Uroczystą Galę na Zamku Królewskim w Warszawie prowadziła red. Anna Popek z TV Republika,  członek Zarządu Głównego SDP. Na zaproszenie Prezesa IPN w Gali uczestniczyła także dr Jolanta Hajdasz, prezes SDP, dyrektor CMWP SDP.  Gala odbyła się 2 grudnia b.r. W tym roku IPN nagrodził 4 osoby i jedną instytucję , przyznano także jego specjalne wyróżnienie. Spoglądając na wschód, musimy mierzyć się z paradoksem - bo i nie ma tam Polski, a jednocześnie jest tam Jej historia. Znamy przebieg [...]

By |2024-12-04T08:10:15+01:003 grudnia 2024|Kategorie: From the media life, Other, Inne, Z życia mediów|

Nowy film dokumentalny Anity Gargas pt. Stan likwidacji ! Premiera w czwartek o 20.00 na YouTube ! Gorąco polecamy!

Niespotykane siły policyjne, fizyczne przepychanki z posłami, kochanka agenta GRU i "Grupa Wejście" - czyli kulisy przejęcia mediów publicznych w najnowszym filmie Anity Gargas i Mateusza Teski "Stan likwidacji". Już w czwartek 28 listopada na kanale #MagazynAnityGargas na Youtube . Obejrzyj koniecznie !  To nie jest tylko film, który opisuje siłowe przejęcie mediów publicznych, to jest opowieść o wstępie do likwidacji państwa polskiego, bo media publiczne były pierwsze - mówi autorka scenariusza i jednocześnie reżyserka filmu Anita Gargas, wielokrotnie nagradzana przez SDP dziennikarka śledcza. "Stan likwidacji” to film, który wstrząśnie widzami - zapowiadają jego autorzy. Chcą w nim pokazać, jak daleko [...]

Spotkanie dziennikarzy z mediów publicznych w Holandii z dziennikarzami SDP

Margo Smit, rzeczniczka praw obywatelskich do spraw produkcji dziennikarskich w NPO, holenderskim systemie nadawania publicznego, oraz dziewięciu dziennikarzy mediów publicznych w Holandii spotkali się z dziennikarzami z Polski w Domu Dziennikarza SDP w Warszawie. Tematem rozmowy była aktualna sytuacja mediów publicznych w Polsce oraz przyczyny krytycznego stanowiska SDP na temat zmian, jakie zachodzą w systemie medialnym w naszym kraju po 13 grudnia 2023 r.  W pierwszej części spotkania na pytania dziennikarzy z Holandii odpowiadali Jolanta Hajdasz, prezes SDP i dyrektor CMWP SDP oraz Wiktor Świetlik, dyrektor CMWP SDP w latach 2009 - 2017. Dziennikarze pytali m.in. o procesy dziennikarzy z Polski, [...]

By |2024-10-22T18:14:43+02:0022 października 2024|Kategorie: From the media life, Z życia mediów|
Przejdź do góry