Radość, wzruszenie i niezwykły koncert Janka Pospieszalskiego! Gala nagród Wielkopolskiego i Lubuskiego Oddziału SDP w Poznaniu

To było niesamowite spotkanie, trwało zamiast zaplanowanych dwóch godzin - prawie cztery, bo zebrani nie mogli się rozstać.   Na gali Konkursu Wielkopolskiego i Lubuskiego Oddziału SDP stawili się prawie wszyscy laureaci, a ci którym okoliczności nie powoliły przyjechać tego dnia do Poznania, nagrali swoje wystąpienia. Wspaniały koncert gitarowy dał Jan Pospieszalski, tegoroczny laureat nagrody Laur Wielkopolskiego Oddziału SDP. W murach Zamku Królewskiego Przemysła na Górze Przemysła w Poznaniu wybrzmiały piosenki ilustrujące 50 lat drogi zawodowej laureata, który w tym roku obchodzi jubileusz swojej 50-letniej obecności na scenie. W Zamku Przemysła uroczystość odbyła się już po raz czwarty.  Reżyser Anna Piasek [...]

By |2026-06-25T05:27:52+02:0025 czerwca 2026|Kategorie: From the media life, Z życia mediów|

To także nasz sukces! Prezydent podpisał Ustawę anty-SLAPP!

W piątek 19 czerwca Prezydent Karol Nawrocki podpisał Ustawę o szczególnych środkach ochrony w postępowaniu cywilnym osób uczestniczących w debacie publicznej zwaną potocznie Ustawą Anty- SLAPP. O jej przyjęcie apelowało także Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, angażowaliśmy się w prace nad Ustawą zarówno w Sejmie, jak i w Senacie. Jolanta Hajdasz, prezes SDP przedstawiała uwagi i stanowisko Stowarzyszenia na posiedzeniach komisji sejmowej i senackiej. Wspólnie z mediami i organizacjami pozarządowymi podpisaliśmy Apel o szybkie uchwalenie przepisów przeciwko procesom niszczącym wolność słowa z 7 maja 2026 r. Specjalną uchwałą Zarząd Głowny SDP poparł także Apel do Prezydenta Karola Nawrockiego  o podpisanie tej ustawy [...]

Ponad 18 tysięcy w niecałą dobę ! Rekordowe wpłaty na zbiórkę CMWP SDP na pomoc dla Leszka Kraskowskiego!

Wystarczyło mniej niż 24 godziny, by na koncie zbiórki pieniedzy na pomoc dla aresztowanego dziennikarza śledczego Leszka Kraskowskiego znalazło się ponad 18 tysiecy złotych. Zbiórkę w tej pierwszej dobie jej aktywności wsparło 105 osób.  Zbiórka założona przez Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP potrwa trzy mięsiące. Wszystkie środki z tej zbiórki zostaną przekazane niesusznie aresztowanemu dziennikarzowi, który wieloktrotnie ujawniał niewygodne dla obecnej władzy fakty.  Wsystkich , którzy wpłacili na tę zbiórkę w imieniu całego dziennikarskiego środowiska dziękujemy i prosimy nadal o wsparcie. Okażmy solidarność zawodową z prześladowanym dziennikarzem. Link do zbiórki: https://fundatorres.pl/projekt/wsparcie-centrum-monitoringu-wolnosci-prasy-sdp-leszek-kraskowski  

Znamy zwycięzców Wielkopolskiego i Lubuskiego Konkursu Dziennikarskiego SDP ! Laur dla Jana Pospieszalskiego !

Dokumentalistka Anna Piasek Bosacka z Poznania  i reportażysta Maciej Piotrowski z Zielonej Góry  to laureaci dwóch równorzędnych Nagród Głównych tegorocznego konkursu Wielkopolskiego i Lubuskiego Oddziału SDP.   Nagroda Virtuti Civili - za odwagę w podejmowaniu trudnych tematów  trafia w tym roku do red. Aleksandry Fedorskiej z Poznania i red.  Arkadiusza Jakubowskiego z Leszna. Nagroda im. Wojciecha Dolaty  trafi do księdza red. Mariusza Sokołowskiego, red. Michała Bondyry i red. Piotra Tomczyka. Jury przyznało łącznie 11 nagród, ich uroczyste wręczenie odbędzie się 23 czerwca w Zamku Królewskim na Górze Przemysła w Poznaniu.  Laur czyli najwyższe honorowe wyróżnenie Wielkopolskiego Oddziału SDP  za twórczość dziennikarską  [...]

By |2026-06-13T08:53:30+02:0013 czerwca 2026|Kategorie: From the media life, Z życia mediów|

SDP na obchodach 34 rocznicy powstania Radia Maryja w Toruniu

Po 1989 r. cały system medialny nastawiony był na promowanie liberalizmu, agendy lewicowej i  różnego rodzaju antywartości związanych z propagowaniem tzw. polityki wstydu dla Polaków, wtłaczania nam w głowy, że jesteśmy zacofani, że się na niczym nie znamy. Radio Maryja nawet nie polemizowało w tymi opiniami, tylko po prostu stanęło obok tych wykluczanych, deprecjonowanych, niszczonych, wyśmiewanych. Stało się ich głosem – oceniła dr Jolanta Hajdasz, prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, w rocznicowej audycji „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.  8 grudnia, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny minęły 34 lata, od kiedy Radio Maryja rozpoczęło nadawanie w dwóch polskich miastach w [...]

By |2025-12-09T00:11:20+01:008 grudnia 2025|Kategorie: From the media life, Z życia mediów|

Śledź pielgrzymkę Leona XIV w Libanie z dziennikarzami z SDP

Poniedziałek jest piątym dniem podróży apostolskiej Ojca Świętego Leona XIV. Papież zakończył wizytę w Turcji i udał się do Libanu, rozpoczynając kolejny etap pielgrzymki. To historyczna wizyta, w sanktuarium św. Charbela w Libanie Leon XIV  modli się jako pierwszy papież w historii, a Libańczycy mówią o nim jako o „wysłanniku pokoju”.  Poszczególne punkty programu transmituje TV Trwam i Radio Maryja , bieżące relacje są w Radiu Wnet i na portalu wnet.fm. Wśród dziennikarzy obsługujących wizytę Ojca św. w Libanie są także Krzysztof Skowroński i Maria Giedz ze Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.  więcej informacji o Pielgrzymce Leona XIV - https://wnet.fm/2025/11/30/leon-xiv-w-libanie-sledz-pierwsza-zagraniczna-podroz-papieza-w-radiu-wnet/ https://www.radiomaryja.pl/informacje/ojciec-swiety-przebywaa-z-podroza-apostolska-w-libanie/ Przypominamy [...]

By |2025-12-01T12:34:47+01:001 grudnia 2025|Kategorie: From the media life, Z życia mediów|

„Magnat Pałacu Prasy” . Nowa książka red. Piotra Legutki

Kim był  Marian Dąbrowski i dlaczego jest dziś postacią zapomnianą? Co zawdzięcza mu Zakopane, a co Kraków ? Czym był Ilustrowany Kurier Codzienny i w jaki sposób funkcjonował największy koncern prasowy II RP - to pytania, na które odpowiada red. Piotr Legutko w swojej najnowszej książce pt. „Magnat z Pałacu Prasy”. Wydało ją wydawnictwo Esprit sp.z o.o. Od dnia premiery czyli od 10 listopada jest w sprzedaży we wszystkich księgarniach całej Polski.  Marian Dąbrowski to magnat prasowy, filantrop i jeden z najbogatszych ludzi II Rzeczpospolitej. Zaczynał od zera, a jego kariera to prawdziwa historia „od pucybuta do milionera”. Stworzył największy [...]

By |2025-11-27T04:41:15+01:0027 listopada 2025|Kategorie: From the media life, Z życia mediów|

My i oni. 11 listopada w mediach i nie tylko

Jeszcze w uszach słyszymy huk salw armatnich na Placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie, gdy zamykamy oczy, pewnie jeszcze widzimy morze biało czerwonych flag i czytamy coraz to nowe komentarze i podsumowania. 11 listopada, Święto Niepodległości, dopiero co się skończyło, więc tak naprawdę dopiero teraz przychodzi czas refleksji, co nam mówią o sobie i o naszym kraju tegoroczne obchody 107 rocznicy odzyskania naszej państwowości. Uczestniczyło w nich wielu dziennikarzy, w tym SDP na oficjalne zaproszenie Prezydenta. Największa część z nas była tego dnia oczywiście w pracy, bo to nasze medialne zwierzę jest głodne przez 24h/dobę, 7 dni w tygodniu i stale [...]

By |2025-11-12T17:13:30+01:0012 listopada 2025|Kategorie: From the media life, Z życia mediów|

Nierzetelny i stronniczy przekaz TVP w likwidacji – prezentacja raportu KRRiT z monitoringu kampanii prezydenckiej 2025

Podczas posiedzenia Sejmowej Komisji Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Środków Przekazu  9 października dr Agnieszka Glapiak, przewodnicząca KRRiT przedstawiła raport z monitoringu serwisów informacyjnych i audycji publicystycznych czołowych nadawców, dotyczący relacjonowania kampanii prezydenckiej w 2025 roku. Na czas tej prezentacji z nieznanych przyczyn został wyłączony dźwięk transmisji obrad komisji na kanale Sejmu na YouTube, dlatego szerokie rzese osób zainteresowanych tą tematyką na terenie calej Polski nie miały możliwości zapoznania się z Raportem KRRiT.Publikujemy tę prezentację, by można się było z nią zapoznać.  W posiedzeniu Komisji wzięła udział dr Jolanta Hajdasz, prezes SDP.    – Monitoring wykazał, że kampania prezydencka w 2025 roku [...]

By |2025-10-15T06:10:39+02:0015 października 2025|Kategorie: Conferences, From the media life, Konferencje CMWP, Z życia mediów|

Debata o wolności słowa w Klubie Dyskusyjnym „Radia Debata” w Poznaniu

Po co nam debaty na tematy społeczne? Po co nam wolność słowa? Jaka jest kondycja mediów w Polsce? Czy wolność słowa jest w naszym kraju zagrożona?  - odpowiedzi na te pytania powinny pojawić się już w czasie pierwszego spotkania Klubu Dyskusyjnego Radia Debata.  Inauguracja cyklu debat, których organizatorką jest redaktor Aleksandra Fedorska, planowana jest na 28 października (wtorek), o godz. 18:00. Miejsce wydarzenia: Kawiarnia Pod Tekstem, Poznań, Rynek Łazarski 1. Aleksandra Fedorska jest członkinią Wielkopolskiego Oddziału SDP.

By |2025-10-13T23:37:27+02:0013 października 2025|Kategorie: From the media life, Z życia mediów|
Przejdź do góry