Z okazji obchodzonego 6 czerwca na Ukrainie Dnia Dziennikarza, Sergiy Tomilenko, prezes Narodowego Związku Dziennikarzy Ukrainy, przesłał do Centrum Monitoringu i Wolności Prasy SDP podziękowanie  za solidarność i pomoc dla dziennikarzy ukraińskich w czasie wojny. 

Dzień Dziennikarza na Ukrainie obchodzony jest od 1994 r., a 6 czerwca jest datą historyczną, ponieważ tego dnia  Narodowy Związek Dziennikarzy Ukrainy został przyjęty do największej, ogólnoświatowej organizacji dziennikarskiej – Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy (IFJ).

W tym roku Dzień Dziennikarza ma gorzki smak. Trwa czwarty miesiąc wojny na pełną skalę i straciliśmy 32 dziennikarzy. W ciągu ośmiu lat wojny straciliśmy ich jeszcze więcej” – powiedział  6 czerwca  ukraiński minister kultury i polityki informacyjnej Ołeksandr Tkaczenko. Dziennikarze giną, wykonując swoją pracę na froncie i w objętych walkami miastach. Wśród zabitych są reporterzy, którzy stali się ofiarami ostrzałów. W kwietniu w wyniku ataku rakietowego na dom mieszkalny zginęła ukraińska reporterka Radia Swoboda Wira Hyrycz. 24 marca rakieta rosyjska zabiła w Kijowie rosyjską dziennikarkę mediów niezależnych Oksanę Baulinę. Wśród  zabitych dziennikarzy są również tacy, którzy pełnili służbę wojskową i zginęli w trakcie działań bojowych. (PAP)