13 marca b.r. Sąd Okręgowy w Warszawie umorzył postępowanie o zniesławienie, jakie przeciwko redaktorowi  naczelnemu „Gazety Polskiej” Tomaszowi Sakiewiczowi wniósł Roman Giertych. Postanowienie jest prawomocne. To kolejny dziennikarz, który był bezpodstawnie oskarżany o zniesławienie Romana Giertycha, wcześniej Sąd oddalił roszczenia Giertycha i umorzył postępowanie przeciwko red. Samuelowi Pereirze (w czerwcu 2022), red. Piotrowi Nisztorowi (w lipcu 2022).  Nierozstrzygnięta jest jeszcze sprawa red. Michała Adamczyka. W obronie pozwanych dziennikarzy wielokrotnie publicznie występowało CMWP SDP.

W grudniu 2020 roku CMWP SDP poinformowało, iż z najwyższym niepokojem obserwuje wzrastającą liczbę pozwów kierowanych przeciwko dziennikarzom przez Romana Giertycha w odpowiedzi na ich publikacje dotyczące jego zatrzymania przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Jolanta Hajdasz, dyrektor CMWP SDP w specjalnym oświadczeniu podkreśliła, iż CMWP SDP  wspiera dziennikarzy w sporze z Romanem Giertychem, który  oskarżył red. Cezarego Gmyza, red. Samuela Pereirę, red. Michała Adamczyka i red. Piotra Nisztora z art. 212 kodeksu karnego o zniesławienie.

Według przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości Roman Giertych miał działać na szkodę spółki, z którą był związany, a z której miało dojść do wyprowadzenia ponad 90 mln złotych. Adwokat zasłabł podczas zatrzymania i trafił na krótko do szpitala, co było przedmiotem szeregu publikacji medialnych w listopadzie 2020 r.

W ocenie CMWP SDP wnoszone w niniejszej sprawie akty oskarżenia stanowiły tzw. SLAPP (strategic lawsuit against public participation), tzn. akcję procesową nakierowaną na faktyczne ograniczenie niezależności dziennikarskiej oraz ograniczenie praw obywatelskich w zakresie wolności słowa, poprzez zniechęcenie zarówno red. Cezarego Gmyza, red. Samuela Pereiry, red. Piotra Nisztora i red. Michała Adamczyka, jak i innych dziennikarzy, do podejmowania tematyki zarzutów wobec Romana Giertycha. Powoduje to tzw. efekt mrożący (tzw. chilling effect), wielokrotnie opisywany na gruncie prawa polskiego, jak i międzynarodowego. Jest to naruszenie niezależności dziennikarzy, którzy w interesie społecznym mają prawo wyrażać publicznie swoje poglądy nawet w trudnych i kontrowersyjnych sprawach, broniąc w ten sposób państwa prawa (art. 2 Konstytucji RP). Decyzja sądu o umorzeniu w/w spraw jest zbieżna z publicznie ogłaszanym stanowiskiem CMWP SDP.

zdjęcie : foto ekranu z portalu tvp.info.pl

więcej na ten temat: