Trwa akcja SDP i CMWP SDP, której celem jest wsparcie  prasy drukowanej, dedykowana szczególnie tym gazetom, które wydawane są obecnie jedynie online i które przed czasem pandemii koronawirusa były w sprzedaży w wersji papierowej, a teraz są dostępne w sieci za darmo.  Ze względu na skutki obostrzeń związanych z zagrożeniem koronawirusem prasa drukowana przeżywa coraz bardziej się nasilający kryzys związany z ogromnym ograniczeniem możliwości jej promocji i przede wszystkim dystrybucji. Dlatego SDP postanowiło udostępnić swoje strony internetowe (sdp.pl, cmwp.pl) i bazę mailingową do nieodpłatnego promowania tych w/w gazet. Prosimy o nadsyłanie na adres – [email protected]  – linków z dostępem do konkretnego numeru, będziemy je rozsyłać do naszych członków i wszystkich adresatów znajdujących się w naszej bazie mailingowej. Przypominamy, że SDP nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w tych gazetach, a prezentowane na ich łamach poglądy wyrażają stanowiska Autorów i Redakcji, a nie SDP.

Przesyłamy informacje o kolejnych czasopismach, które przesłano do nas do 8. kwietnia b.r. Czekamy na następne !

Kwartalnik “Dyskurs & Dialog”

Jak pisze Redakcja – “Dyskurs & Dialog”, to czasopismo, które stara się wyznaczać zdrowe trendy w debacie publicznej i pokazywać, że możliwa jest dyskusja o problemach społecznych na argumenty i w atmosferze wzajemnego szacunku. W niniejszym tomie znalazły się głosy ekspertów i praktyków na tematy, które nie zawsze są łatwe i przyjemne, ale zawsze powinny pobudzać do refleksji.Trzy motywy przewodnie prezentowanego numeru to: troska o człowieka, technologia i uczestnictwo obywateli w życiu publicznym. Czy coraz częstsze depresje i problemy z dialogiem międzyludzkim mogą być powodowane przez uleganie pokusie zamykania wszystkiego w przytłaczających liczbowych ramach? Jak rozmawiać i informować o samobójstwach, żeby nie powodować szkody i kolejnych zamachów na własne życie u innych? Jak wyglądają systemowe konteksty opieki nad osobami starszymi i jak wypada porównanie systemów funkcjonujących w różnych krajach w tym zakresie? Jakie konsekwencje i wpływ na najmłodsze pokolenia mają media społecznościowe i korzystanie z nich przez małoletnich? Czym jest hype i przesadna ekscytacja nowoczesnymi technologiami oraz szeroko rozumianą rolą nauki w społeczeństwie? Jakie są sposoby angażowania obywateli w rozwiązywanie konfliktów dotyczących przestrzeni publicznych i planów zagospodarowania przestrzennego? Jakie są korzyści z partycypacji obywatelskiej i angażowania seniorów w życie publiczne na różnych poziomach? Teksty w niniejszym numerze podejmują wyżej zarysowane tematy.

Szerszą analizę mediów społecznościowych i ich wpływu na społeczeństwo można odnaleźć także w recenzji książki “Anti-social media. Jak Facebook oddala nas od siebie i zagraża demokracji” autorstwa Sivy Vaidhyanathana. Serdecznie zachęcamy do lektury posiadaczy kont w mediach społecznościowych i nie tylko!

Dostęp do numerów:   https://bit.ly/2XfwP14  ,  https://bit.ly/39Qz91l

Wydanie świąteczne tygodnika „Idziemy”

Ks. Henryk Zieliński, red. nacz. tygodnika „Idziemy” zachęca za naszym pośrednictwem do pobrania elektronicznego wielkanocnego wydania tygodnika Idziemy gratis ze strony www.idziemy.pl

Wystarczy otworzyć tę stronę, kliknąć czerwony napis pod okładką: „ Pobierz i czytaj aktualny numer tygodnika”   i potem kliknąć jeszcze raz w grantowy prostokącik przy miniaturce okładki: „Pobierz aktualny numer tygodnika”. Plik załaduje się w formacie pdf. W czasie epidemii „Idziemy” wychodzi tylko w tej postaci. Jak pisze Redakcja – „czekamy na lepsze czas, aby wrócić także do papieru” . A co w numerze?

Szukając nadziei – Nawet kiedy epidemia ustanie, to świat nie będzie już taki sam, jak wcześniej – o społecznych i religijnych skutkach koronawirusa mówi abp Henryk Hoser SAC w rozmowie z ks. Henrykiem Zielińskim, Radość wielkanocna – Cała potęga zła jest bezsilna wobec człowieka, który oburącz trzyma się Ojca Niebieskiego – o źródle wielkanocnej radości pisze o Jacek Salij OP, Grób miejscem życia – Grób Jezusa to jedyny grób, do którego pielgrzymujemy dlatego, że nie ma w nim ciała. – o znaczeniu grobu w tradycji żydowskiej i chrześcijańskiej mówi ks. prof. Waldemar Chrostowski w rozmowie z Ireną Świerdzewską, Wielkanocne pewniki – O czym tak naprawdę człowiek może decydować w swoim życiu? – analizuje o. Dariusz Kowalczyk SJ, Kiedy będzie Wielkanoc? – Wielkanocne „alleluja” może niektórym z nas brzmieć w tym roku jak pociągnięcie styropianem po szybie. Jak tego uniknąć? – wskazuje ks. Henryk Zieliński, Kardynał Pell niewinny  – Sąd Najwyższy w Australii uznał, że przebywający od ponad roku w więzieniu kard. George Pell nie popełnił nadużyć seksualnych wobec nieletnich, o które był oskarżany – sprawę opisuje prof. Kazimierz Dadak, Wszystko jest po coś – Zostaliśmy skierowani bez pytania nas o zgodę na swoisty obóz przetrwania – o tym, co my przechodzimy i przez co przeszło pokolenie naszych rodziców – pisze Krzysztof Ziemiec, Czas przemiany – Prawie połowa Niemców jest bardziej zaniepokojonych gospodarczymi skutkami epidemii niż samym koronawirusem – relacjonuje Anna Meetschen, Religijność wirtualna? – Czy eucharystyczna tęsknota przełoży się na gorliwość religijna, gdy minie już epidemia? – rozważa ks. prof. Jacek Grzybowski,  Z zimną wojną w tle – O chaosie w USA, o tym jak wskutek epidemii zmienia się światowy układ sił i co może tego wynikać dla Polski? – pisze prof. Kazimierz Dadak, Szczęść lat ruskiego miesiąca – Jako dziecko dr. Tadeusz Borowski Beszta był wywieziony z matką i dziadkiem w głąb ZRRR. Wspomnienia zesłańca opisuje Monika Odrobińska.

dostęp : www.idziemy.pl

Czasopismo :  Miesięcznik Regionalny DEBATA z Olsztyna

Redakcja poleca artykuły: Bogdana Bachmury „Olsztyński spisek„, Piórek i Resh o skutkach zarazy, Adama Sochy „Wojna o sądy, czy z sądami?„, Bożenny Ulewicz „Kogo promuje samorząd„, ks. Jan Rosłanq o abp Głódziu, Zdzisławy Kobylińskiej inaczej o J. Vanier, Andrzeja Dramińskiego „Historia żołnierzy pomijanych” i Antoniego Sołudy „Warmińskie zapiski” oraz felietony.

dostęp : http://www.debata.olsztyn.pl