21 grudnia br. w warszawskim Sądzie Rejonowym odbyła się rozprawa karna, na której otwarto przewód sądowy w sprawie z oskarżenia prywatnego prof. Tomasza Grodzkiego wobec red. Tomasza Sakiewicza. Sprawa jest objęta monitoringiem CMWP SDP .

Marszałek Senatu oskarża redaktora naczelnego „Gazety Polskiej” o pomówienia i narażanie na utratę zaufania społecznego poprzez publikowanie na swoim profilu Twitter, a także w mediach Strefy Wolnego Słowa wypowiedzi kłamliwych i krzywdzących dla Tomasza Grodzkiego. Redaktor Tomasz Sakiewicz wielokrotnie odnosił się bowiem do głośnej afery korupcyjnej z udziałem Tomasza Grodzkiego – który jako ordynator i dyrektor Oddziału Klinicznego Chirurgii Klatki Piersiowej szpitala w Szczecinie-Zdunowie miał (jak twierdzi Prokuratura) od swoich pacjentów i ich rodzin przyjmować pieniądze za świadczone tam usługi – nazywając go m. in. zwykłym łapówkarzem. Marszałek Senatu zaprzecza jakimkolwiek zarzutom dotyczącym czerpania nielegalnych korzyści majątkowych. 22 marca 2021 r. do Senatu trafił  wniosek  Prokuratury Regionalnej w Szczecinie o uchylenie immunitetu Marszałka Grodzkiego. Wg  prokuratury Tomasz Grodzki w latach 2006-12 jako ordynator i dyrektor Oddziału Klinicznego Chirurgii Klatki Piersiowej szpitala w Szczecinie-Zdunowie brał pieniądze od pacjentów, których miał operować. Prokuratura zamierza postawić Tomaszowi Grodzkiemu cztery zarzuty przyjęcia korzyści majątkowych  – w latach 2006, 2009 i 2012 roku. Senat RP do tej pory nie zajął się sprawą uchylenia immunitetu Marszałka Tomasza Grodzkiego.

21 grudnia b.r. podczas niejawnej rozprawy  został odczytany akt oskarżenia. Na tym etapie sprawy red. Tomasz Sakiewicz odmówił złożenia wyjaśnień. Kolejna rozprawa odbędzie się 1 marca 2022 r.  Naczelny GP zadeklarował, iż będzie starał się o to, by sprawa została odtajniona.

W tym samym dniu odbyła się sprawa cywilna z powództwa stacji TVN, która domaga się od red. Sakiewicza sprostowania w związku z publikacją tygodnika „Gazeta Polska” z 10 listopada 2010 r. Chodzi o okładkę ukazującą twarze paru osób publicznych w towarzystwie logotypów wybranych ugrupowań oraz mediów – wśród nich TVN. Grafika odwołuje się do wystąpień przeciw wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego z października 2020 r. i została opatrzona podpisem „oni roznieśli zarazę i śmierć”. Z powodu tego, że obie rozprawy odbywały się w bardzo bliskiej odległości czasowej od siebie, a miały miejsce w dwóch różnych sądach na terenie Warszawy, naczelny GP nie był w stanie wziąć udziału w obu posiedzeniach. Mimo to sąd nie przychylił się do złożonej przez dziennikarza prośby o przełożenie terminu posiedzenia w postępowaniu cywilnym. Ze względu na obowiązek osobistego stawiennictwa na rozprawie karnej, Sakiewicz zrezygnował z obecności na rozprawie z TVN. Został on tym samym pozbawiony możliwości zabrania głosu jako pozwany.

tekst i zdjęcia : Anna Maria Szczepaniak

W tej samej sprawie wystąpił już przeciw red. Sakiewiczowi poseł Platformy Obywatelskiej Borys Budka [pisaliśmy o tym TUTAJ:]

 

Zawiadomienie o objęciu tej sprawy  monitoringiem CMWP SDP jest tu: