ZG SDP stanowczo protestuje wobec bezprawnych działań podejmowanych przez rząd Donalda Tuska przeciwko mediom publicznym, jakie mają miejsce w dniu dzisiejszym tj. 20 grudnia 2023 r. Są to: bezprawne odwołanie władz mediów publicznych przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomieja Sienkiewicza, bezprawne powołanie nowych władz mediów publicznych, bezprawne wtargniecie do siedzib mediów publicznych – TVP i PR bezprawne wyłączenie nadajników TVP INFO, TVP WORLD oraz bezprawne wyłączenie strony internetowej tvpinfo.pl.  Rząd podjął te nielegalne działania na podstawie uchwały Sejmu z 19.12. 23 r. i na podstawie kodeksu spółek handlowych.  Zgodnie z obowiązującym prawem w Polsce, zmiany w mediach publicznych mogą być wprowadzone jedynie na podstawie USTAWY przyjętej przez Sejm i Senat oraz podpisanej przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

Nielegalnym działaniom towarzyszą skandaliczne naruszenia standardów demokratycznego państwa – przy wykorzystaniu firm ochroniarskich wprowadzono do telewizji neo-prezesa i neo-przewodniczącego Rady Nadzorczej TVP. W trakcie tego nielegalnego wtargnięcia poturbowani zostali posłowie na Sejm.  Na miejsce zdarzenia zostało wezwane pogotowie ratunkowe.

Te barbarzyńskie działania są zamachem na wolność słowa i niezależność dziennikarską. ZG SDP jeszcze raz podkreśla, że wszystkie te działania są działaniami nielegalnymi, które będą skutkowały odpowiedzialnością karną.  ZG SDP apeluje do Rządzących o natychmiastowe wycofanie się z tych działań niszczących demokrację w Polsce. ZG SDP apeluje również do Prezydenta RP, który jest gwarantem przestrzegania Konstytucji i przestrzegania podstawowych praw obywatelskich o natychmiastowe podjęcie działań w celu zapobieżenia wrogiemu przejęciu mediów publicznych w Polce.

 

Krzysztof Skowroński prezes SDP

Jolanta Hajdasz, wiceprezes SDP

Mariusz Pilis, wiceprezes SDP

Aleksandra Tabaczyńska, skarbnik SDP

Hubert Bekrycht sekretarz generalny SDP

Wanda Nadobnik, członek ZG SDP

Wojciech Pokora, członek ZG SDP

Andrzej Klimczak, członek ZG SDP

 

Warszawa, 20 grudnia 2023 r.