Dwaj reporterzy agencji Reutera, 33-letni Wa Lone i 29-letni Kyaw Soe Oo, których skazano we wrześniu na 7 lat więzienia za rozpowszechnianie tajemnic państwowych, opuścili we wtorek zakład karny.  Jak informuje PAP i portal press.pl dziennikarzy objęły kwietniowe amnestie, w ramach których – jak podało biuro prasowe prezydenta Birmy i szefa rządu prezydenta oraz szefa rządu Wina Myinta – na wolność wypuszczono 7 maja 6520 osób z więzień w całym kraju. Zostały one zwolnione z odbywania kary w związku z Nowym Rokiem obchodzonym tam od 17 kwietnia.

Dziennikarze zostali aresztowani 12 grudnia 2017 r. Za opisywanie prześladowań mniejszości etnicznej Rohingya, pod pretekstem przechowywania dokumentów dotyczących sił bezpieczeństwa i złamania tajemnicy państwowej, reporterzy  Wa Lone i Kyaw Soe stali się obiektem prześladowań , groziło  im 14 lat więzienia. O ich uwolnienie apelowała ONZ i Unia Europejska. Dwukrotnie w ich obronie protesty wystosowało CMWP SDP – w lutym 2018 r. i w lipcu 2018 r.

Reporterzy Wa Lone i Kyaw Soe   w ostatnich miesiącach przed aresztowaniem zajmowali się konfliktem w stanie Rakhine, leżącym w zachodniej części Mjanmy (Birmy). W swoich relacjach zwracali uwagę na los społeczności Rohingya, uznawanej przez ONZ za jedną z najbardziej prześladowanych mniejszości etnicznych na świecie. Z powodu brutalnej operacji birmańskiego wojska ponad 650 tysięcy muzułmanów z mniejszości etnicznej  Rohingya zostało zmuszonych do ucieczki do sąsiedniego Bangladeszu. Wysoki komisarz NZ ds. praw człowieka (UNHCHR) ocenił w grudniu, że możliwe jest, iż wówczas w Birmie doszło do ludobójstwa. Zarzutom tym zaprzeczały birmańskie władze.Wa Lone i Kyaw Soe Oo spędzili w za kratkami 500 dni. Zostali oni zatrzymani w grudniu 2017 roku, gdy badali sprawę masakry 10 członków muzułmańskiej grupy etnicznej Rohingja w stanie Arakan (Rakhine) na zachodzie Birmy. Za ujawnienie tej masakry zostali uhonorowani nagrodą Pulitzera – jednym z najważniejszych wyróżnień dziennikarskich na świecie.

Jeden z aresztowanych dziennikarzy, redaktor Wa Lone odbył w 2014 r. praktyki redakcyjne w Polsce, był m.in. w Naczelnej Redakcji Publicystyki Międzynarodowej Polskiego Radia oraz w „Kurierze Słupeckim”. Jego pobyt w Polsce odbył się w ramach programu wizyt studyjnych prowadzonego przez Instytut Lecha Wałęsy,a finansowanego z funduszy publicznych.

foto: https://mobile.twitter.com/michellenichols/status/1125837495906787329