Koleżanki i Koledzy!

Luty 2021 w Polsce  dla wolności słowa ma co najmniej trzy   ważne i

różne wydarzenia  – zablokowanie przez You Tube  oficjalnego anglojęzycznego kanału Instytutu Pamięci Narodowej po publikacji na temat  akcji germanizacji  polskich dzieci w czasie II wojny światowej,  akcję  największych mediów w Polsce przeciwko podatkowi od reklam p.t. „Media bez wyboru” oraz  ogłoszony na konwencji Platformy Obywatelskiej pomysł zbiórki podpisów pod inicjatywą ustawodawczą  w sprawie likwidacji abonamentu RTV i likwidacji … TVP Info.  To jeden z najbardziej absurdalnych pomysłów, jakie zgłosiła  Platforma Obywatelska nie tylko w ostatnim czasie, ale  w ogóle. Oznacza lekceważenie przez to ugrupowanie prawa i ignorowanie zasady wolności słowa, wolności wypowiedzi.  Likwidację  abonamentu  zostawmy na razie bez komentarza , Platforma zgłaszała ten pomysł także w czasie swoich rządów  i nie potrafiła go zrealizować, więc teraz  gdy jest w opozycji ,  też zapewne  nie da rady. Zastanówmy się nad drugim postulatem – likwidacją TVP Info. W tej sprawie Platforma rozpoczęła zbiórkę podpisów pod projektem ustawy i tym samym zmusza nas do zajmowania się tym naprawdę groteskowym pomysłem na poważnie. Pomysł jest jednak bardzo niebezpieczny, bo bez względu bowiem na ocenę oferty programowej tej anteny jedno jest pewne  – współczesna telewizja musi mieć poważną informację i poważną publicystykę. W dobie cyfrowych multipleksów telewizja , która dociera codziennie do milionów widzów  musi mieć kanał informacyjny, nadawany na żywo,  z transmisją nagłych wydarzeń ,  wystąpień najważniejszych osób w państwie,  czy dyskusją , czy debatą w studiu.  Bez tego jest jedynie najprostszym sposobem spędzania wolnego czasu, co samo w sobie nie musi być czymś nagannym, ale jeśli chcemy by telewizja  pełniła funkcję informacyjną i kontrolną w stosunku do przedstawicieli władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej, to oczywiste –  musi mieć miejsce i czas antenowy na informację, na komentarz, na wywiady i reporterskie relacje . Musi mieć kanał informacyjny.  Nie wierzę, że nikt w Platformie tego nie rozumie, dlatego wytłumaczenie jest jedno – szukają sposobu na uciszenie niewygodnych dla siebie mediów.

Z pozdrowieniami
dr Jolanta Hajdasz, dyr. CMWP SDP

 

WYBRANE SPRAWY Z DZIAŁALNOŚCI CMWP SDP W LUTYM 2021

1 lutego 2021

Jak odzyskać wolność słowa w internecie? Dyskusja w internetowej telewizji EWTN z udziałem CMWP SDP

„Media to czwarta władza”. Tymczasem media społecznościowe okazują się pierwszą władzą: nawet przed władzą państwową. W jaki sposób blokada określonych treści w mediach wpływa na nasze życie? Co katolik może a co warto, by zrobił dla wolności słowa? Gośćmi red. Doroty Niedźwieckiej we wtorek 2.02.21 o godz. 19.00  w telewizji EWTN byli: Henryk Zieliński – redaktor naczelny tygodnika katolickiego „Idziemy”, wieloletni wiceprezes Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy; red. Krzysztof Ziemiec – dziennikarz radiowy i telewizyjny, specjalizujący się programach informacyjnych i publicystycznych; dr Tymoteusz Zych – radca prawny, wiceprezes zarządu Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris, obecnie prowadzi projekt „Stop cenzurze w intrenecie” oraz dyr. CMWP dr Jolanta Hajdasz. Podczas dyskusji zadawano pytania na czacie.

Więcej: https://cmwp.sdp.pl/jak-odzyskac-wolnosc-slowa-w-internecie-dyskusja-w-internetowej-telewizji-ewtn-z-udzialem-cmwp-sdp/

 

3 lutego 2021

Zabójstwo red. Jarosława Ziętary. Nowe zeznania Macieja B. „Baryły” w procesie Aleksandra Gawronika oskarżonego o podżeganie do zabójstwa dziennikarza w 1992 roku

Kolejna rozprawa w Sądzie Okręgowym w Poznaniu dotycząca zabójstwa red. Jarosława Ziętary miała emocjonujący przebieg. Proces, w którym oskarża się Aleksandra Gawronika o pomocnictwo i podżeganie do morderstwa poznańskiego dziennikarza Jarosława Ziętary, wznowiono po rocznej przerwie. 29 stycznia 2021 roku przed sądem stawili się: oskarżony wraz z obrońcą, prokurator Piotr Kosmaty, oskarżyciel posiłkowy Jacek Ziętara, brat nieżyjącego dziennikarza oraz biegły sądowy, który ma ocenić wiarygodność zeznań głównego świadka oskarżenia Macieja B. ps. Baryła. Sprawę obserwuje Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP, które reprezentuje red. Aleksandra Tabaczyńska.

Więcej: https://cmwp.sdp.pl/zabojstwo-red-jaroslawa-zietary-nowe-zeznania-macieja-b-baryly-w-procesie-aleksandra-gawronika-oskarzonego-o-podzeganie-do-zabojstwa-dziennikarza-w-1992/

 

7 lutego 2021

Protest CMWP SDP przeciwko blokadzie kanału PCh24 TV na platformie YouTube

Jak poinformował portal PCh24.pl 2 lutego br., kanał telewizji internetowej PCh24TV, której wydawcą jest Stowarzyszenie im. Ks.

Piotra Skargi, otrzymał ostrzeżenie o decyzji usunięcia materiałów związanych z filmem „Ich prawdziwe cele”, z powodu „naruszenia wytycznych dla społeczności”. Film ten ukazuje społeczno-polityczne motywy działalności organizacji LGBT. W pierwszym komunikacie wskazano, że z racji tego, iż blokada taka ma miejsce po raz pierwszy, na konto portalu nie zostaną nałożone żadne kary. Ostrzeżenie otrzymasz tylko raz i pozostanie ono na twoim kanale – napisano do redakcji portalu PCh24.pl. Po tym komunikacie administratorzy You Tube zmienili zdanie i na kanale pojawił się drugi komunikat, informujący tym razem o blokadzie konta na 7 dni. Nie możesz przesyłać filmów, publikować postów ani publikować na żywo przez tydzień – napisano.

Jest to pierwsze z trzech ostrzeżeń, drugie potrwa 2 tygodnie, a trzecie ostrzeżenie skutkuje usunięciem całego kanału. Po 7 dniach kanał telewizji PCh24Tv  na platformie YouTube został przywrócony, ale kontrowersyjny mechanizm blokady cenzorskiej był faktem.

Więcej: https://cmwp.sdp.pl/protest-cmwp-sdp-przeciwko-blokadzie-kanalu-pch24-tv-na-platformie-you-tube/

 

8 lutego 2021

Protest CMWP SDP przeciwko cenzurowaniu angielskojęzycznego konta IPN przez Facebook

CMWP SDP stanowczo zaprotestowało przeciwko  zablokowaniu angielskojęzycznego konta Instytutu Pamięci Narodowej na portalu Facebook z powodu  publikacji  postu  dot. niemieckich planów germanizacji polskich dzieci w czasie II wojny światowej.  Post był opublikowany  15 maja 2020 r., konto zostało zablokowane  6 lutego br.

Artykuł IPN dotyczył germanizacji polskich dzieci przez Niemców w czasie II wojny światowej. W latach 1940–1945 III Rzesza wywiozła z podbitych ziem setki tysięcy nieletnich, ponieważ Niemcy poszukiwali dzieci nadających się do germanizacji.  W sumie  ta akcja objęła około

200 tys. polskich dzieci, po wojnie odnalazło się tylko 30 tys. Ta sprawa to  kolejny przypadek zablokowania materiałów historycznych IPN na portalu Facebook. W połowie stycznia Facebook  zablokował możliwość zagranicznej promocji filmu o niemieckim obozie przy ul. Przemysłowej w Łodzi, do którego w latach 1942–1945 trafiło ok. 3 tys. polskich dzieci. Ze względu na powszechność serwisu społecznościowego Facebook CMWP przypomniało, że działania takie mają charakter cenzury czyli kontroli publicznego przekazywania informacji, ograniczającej wolność swobodnego wyrażania myśli i przekonań. CMWP SDP zaapelowało o zaniechanie takich działań i przywrócenie swobodnego funkcjonowania na Facebooku angielskojęzycznego konta IPN.

Całość: https://cmwp.sdp.pl/protest-cmwp-sdp-przeciwko-cenzurowaniu-angielskojezycznego-konta-ipn-przez-facebook/

 

10 lutego 2021

Protest CMWP SDP przeciwko cenzurowaniu angielskojęzycznego konta IPN przez Facebook – aktualizacja

Po interwencji władz państwowych, wielu instytucji publicznych, w tym Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP oraz mediów i akcji społecznej, Facebook, po 4 dniach odblokował anglojęzyczny profil IPN z postem dotyczącym niemieckich zbrodni na polskich  dzieciach. Facebook potwierdził, że rzeczywiście doszło do blokady konta. Jak przekazał serwis społecznościowy, powodem była zła interpretacja postu jakiej dokonały automatyczne narzędzia, które błędnie uznały, że post IPN narusza politykę portalu dotyczącą niebezpiecznych osób i organizacji.

Jak informował portal tvp.info.pl Facebook przeprosił za zaistniałą sytuację.

Więcej: https://cmwp.sdp.pl/protest-cmwp-sdp-przeciwko-cenzurowaniu-angielskojezycznego-konta-ipn-przez-facebook-aktualizacja/

 

10 lutego 2021

CMWP SDP na temat akcji protestacyjnej “Media bez wyboru”

W związku z licznymi  zapytaniami  dziennikarzy o stanowisko CMWP SDP w sprawie akcji „Media bez wyboru” poinformowaliśmy, że  w ocenie CMWP SDP jest ona działaniem skierowanym na obronę interesów właścicieli prywatnych mediów przed nałożeniem na nich nowego podatku od wpływów reklamowych, ale  na obecnym etapie prac legislacyjnych nie można jednoznacznie przewidzieć, w jaki sposób proponowane regulacje wpłyną na realizację zasady wolności słowa w naszym państwie. Projekt tej ustawy został przedstawiony w pierwszych dniach lutego, w dniu protestu był na wstępnym etapie konsultacji, nie został jeszcze przyjęty przez Radę Ministrów. CMWP SDP zapowiedziało, że podda go analizie prawnej oraz przedstawi swoje oficjalne stanowisko na jego temat, gdy rozpocznie się  proces legislacyjny w Parlamencie.

Całość: https://cmwp.sdp.pl/cmwp-sdp-na-temat-akcji-protestacyjnej-media-bez-wyboru/

 

15 lutego 2021

CMWP SDP o akcji “Media bez wyboru” – cytowanie w środkach masowego komunikowania

Wiadomości TVP, TVP Info, Telewizja Republika, Polskie Radio 24, Radio Maryja, Radio Wnet, Radio Poznań, Radio Łódź i Radio Gdańsk – to media, w których cytowano  wstępne stanowisko Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP na temat akcji protestacyjnej mediów pod hasłem “Media bez wyboru”. Stanowisko to zostało także przedstawione w mediach  branżowych jak press.pl i wirtualnemedia.pl  oraz zostało cytowane w mediach popierających  protest m.in. onet.pl i trójmiasto.wyborcza.pl. – Emocjonalne rozhuśtanie jest bezzasadne, a porównywanie do stanu wojennego to nadużycie. Nie ma mowy o unicestwieniu mediów, niektóre będą miały mniejsze przychody, bo i tak będą one gigantyczne – powiedziała w Polskim Radiu 24 Jolanta Hajdasz, dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP w rozmowie z  red.

Tadeuszem Płużańskim w audycji “Temat dnia/Gość PR24″,  13 lutego br.

Całość: https://cmwp.sdp.pl/cmwp-sdp-o-akcji-media-bez-wyboru-cytowanie-w-srodkach-masowego-komunikowania/

 

16 lutego 2021

SDP i CMWP SDP protestuje przeciwko kolejnym represjom wobec dziennikarzy na Białorusi

SDP wyraziło solidarność z szykanowanym przez władze na Białorusi Białoruskim Stowarzyszeniem Dziennikarzy (BAJ). 16 lutego br. służby weszły do siedziby Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy (BAJ). Dokonano przeszukania, w rezultacie którego zarekwirowana została lista członków stowarzyszenia. Siedziba stowarzyszenia dziennikarzy została zamknięta i zaplombowana przez służby. Przeszukane zostały też  mieszkania prawników pracujących dla organizacji: Aleha Ahiejeua i Krysciny Rychter – funkcjonariusze zabrali dokumenty dotyczące stowarzyszenia. Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich przesłało białoruskim kolegom wyrazy solidarności i zadeklarowało wszelką możliwą pomoc dla dziennikarz, którzy będą jej potrzebować. – Zawsze możecie na nas liczyć! – zakończyli wyrazy wsparcia w imieniu SDP i CMWP SDP prezes Krzysztof Skowroński oraz wiceprezes i dyr. CMWP SDP dr Jolanta Hajdasz.

Więcej: https://cmwp.sdp.pl/sdp-i-cmwp-sdp-protestuje-przeciwko-kolejnym-represjom-wobec-dziennikarzy-na-bialorusi/

 

16 lutego 2021

Podziękowanie Prezesa IPN dla CMWP SDP za wsparcie w sprawie blokady anglojęzycznego konta Instytutu na Facebooku19 lutego 2021

Dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej przesłał do Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP podziękowanie za wsparcie IPN w związku z blokadą nałożoną przez Facebook na anglojęzyczny profil Instytutu. Konto @ipngovplEng zostało wyłączone na cztery dni z powodu zamieszczenia na  nim postu dotyczącego niemieckich zbrodni na polskich dzieciach podczas II wojny światowej. Był to drugi taki przypadek, po raz pierwszy Facebook  utrudniał publikację treści przygotowanych przez Instytut w styczniu b.r., gdy  portal uniemożliwił zagraniczną promocję filmu IPN o niemieckim obozie w Łodzi, gdzie więziono około 3000 polskich dzieci. Państwa otwarty sprzeciw wobec cenzurowania edukacyjnych treści historycznych niewątpliwie przysłużył się sprawie – napisał prezes Jarosław Szarek.

Mam nadzieję na dalszą współpracę , m.in. w zakresie wspólnego przeciwstawiania się ograniczaniu wolności słowa w mediach  – czytamy w piśmie.

Całość: https://cmwp.sdp.pl/podziekowanie-prezesa-ipn-dla-cmwp-sdp-za-wsparcie-w-sprawie-blokady-anglojezycznego-konta-instytutu-na-facebooku/

SDP i CMWP SDP zaprotestowało przeciwko skandalicznemu wyrokowi na dziennikarki Biełsatu na Białorusi

Prezydium Zarządu Głównego SDP w osobach Krzysztof Skowroński – prezes, Jolanta Hajdasz – wiceprezes i dyrektor CMWP SDP, Witold Gadowski – wiceprezes, Jadwiga Chmielowska – sekretarz generalny, Aleksandra Rybińska – skarbnik, wyraziło najwyższe oburzenie w związku z wyrokiem na 2 dziennikarki  Telewizji Biełsat,  Kaciarynę Andrejewą i Darię Czulcową Zostały one skazane na 2 lata więzienia za wykonywanie pracy dziennikarskiej. Prezydium SDP w swoim oświadczeniu stwierdziło, że jest to motywowana politycznie próba zastraszenia dziennikarzy, jawna kpina ze sprawiedliwości i działanie obliczone na wywołanie efektu mrożącego. Dziennikarki Telewizji Biełsat, polskiego kanału dla zagranicy, są bezpodstawnie więzione od 15 listopada 2020 roku. Zatrzymane zostały  podczas relacjonowania pacyfikacji protestu mieszkańców osiedla, broniących miejsca pamięci zamordowanego w tym miejscu kilka dni wcześniej Romana Bandarenki.  Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich po raz kolejny zapowiedziało, że podejmie wszystkie możliwe działania zmierzające do uwolnienia niesłusznie skazanych dziennikarek Kaciaryny Andrejewej i Darii Czulcowej oraz 9 innych białoruskich dziennikarzy przebywających obecnie w więzieniach na Białorusi, to jest: Andreia Alieksandrou, Kaciaryny Barysewicz, Zmicera Buianou (Sołtan), Libou Liuniowej, Julii Słuckiej, Ałły Szarko, Sierhieja Alszeuskiego, Piotra Słuckiego, Kseni Lutskina.

Całość: https://cmwp.sdp.pl/sdp-i-cmwp-sdp-protestuje-przeciwko-skandalicznemu-wyrokowi-na-dziennikarki-bielsatu-na-bialorusi/

MEDIA O NAS wybrane relacje i cytowania informacji CMWP w lutym 2021 r.