Brytyjski prawicowy aktywista i dziennikarz obywatelski Stephen Christopher Yaxley, publikujący pod pseudonimem Tommy Robinson został zwolniony z więzienia, po tym jak jego apelacja od wyroku za obrazę sądu została częściowo uznana. CMWP SDP protestowało przeciwko jego aresztowaniu i apelowało o odstąpienie od wymierzania mu kary.

Znany w Polsce m.in. z relacjonowania Marszy Niepodległości Stephen Christopher Yaxley, publikujący w Internecie pod pseudonimem Tommy Robinson został aresztowany w maju po wyjściu z sądu w Leeds w północnej Anglii, gdzie filmował proces gangu muzułmańskich gwałcicieli z zamiarem poinformowania o nim opinii publicznej. Został zatrzymany pod zarzutem zakłócania spokoju przez policję i został w trybie przyspieszonym skazany na 13 miesięcy więzienia. Początkowo także dodatkowo został wydany nakaz sądowy o wstrzymaniu publikacji informacji o jego zatrzymaniu (tzw. gag order). 1 sierpnia, po ponad dwóch miesiącach pobytu w więzieniu został zwolniony za kaucją. Uzasadniając decyzję o zwolnieniu z aresztu Tommy’ego Robinsona Lord Chief Justice Burnett i dwaj inni sędziowie w Londynie nie dopatrzyli się w postępowaniu Robinsona obrazy czy lekceważenia sądu, a uznali, iż proces, w którym skazano aktywistę, był przeprowadzony z uchybieniami i będzie przeprowadzony ponownie.

Protest CMWP SDP dotyczył realnego zagrożenia dla zdrowia i życia Tommy’ego Robinsona ze względu na wrogość muzułmańskich osadzonych w brytyjskich więzieniach w stosunku do niego. Informowali o tym opinię publiczną w Polsce i w innych krajach Unii Europejskiej m.in. lider holenderskiej Partii na rzecz Wolności Geert Wilders oraz poseł Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP) Gerard Batten. Informacje na ten temat publikowali także na swoich kontach w mediach społecznościowych znani i cenieni w Polsce dziennikarze, jak np. Witold Gadowski, wiceprezes SDP i Wojciech Cejrowski, publicysta i podróżnik, autor popularnych książek i programów podróżniczych. Tommy Robinson znany jest z tego, iż od lat jako jeden z niewielu tzw. dziennikarzy obywatelskich stara się przekazywać opinii publicznej informacje o aktach przemocy, jakich mają dopuszczać się muzułmanie w Wielkiej Brytanii. O jego aresztowaniu i związanym z tym zagrożeniu jego życia i zdrowia informowały w Polsce także największe środki masowego komunikowania, jak Polskie Radio i Telewizja Polska, oraz popularne portale jak np. wpolityce.pl, dorzeczy.pl, czy salon24.pl, czy Telewizja Republika. W Polsce media relacjonowały także demonstracje Brytyjczyków w obronie Tommy’ego Robinsona, oraz przekazywały informacje, iż petycję z postulatem jego uwolnienia podpisało kilkaset tysięcy osób.

Protestujący podkreślali, że skazanie Robinsona może być dla niego de facto wyrokiem śmierci, gdyż w zakładzie, w którym przebywał, uwięzionych było wielu nieprzychylnych mu muzułmanów.

źródło inf. : https://www.telegraph.co.uk/news/2018/08/01/former-edl-leader-tommy-robinson-freed-judges-quash-contempt/protest

protest CMWP SDP z 29 maja 2018 r. – https://cmwp.sdp.pl/protest-centrum-monitoringu-wolnosci-prasy-sdp-przeciwko-aresztowaniu-tommyego-robinsona/