Informacje dla mediów
Jolanta Hajdasz w Radiu Maryja o infodemii i najnowszym raporcie fundacji Reduta Dobrego Imienia na ten temat
W czasie trwającej pandemii koronawirusa pojawiło się nowe zjawisko określane słowem infodemia. Autorka felietonu wyjaśniła, że jest to „zalew informacji fałszywych i manipulatorskich dotyczących pandemii”. Infodemia została zdefiniowana już przez Światową Organizację Zdrowia. Wymowna jest także geneza tego słowa. Infodemia, czyli połączenie słów: informacja i pandemia – powiedziała dr Jolanta Hajdasz. Dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich wskazała, że aby móc zrozumieć to zjawisko, należy uświadomić sobie, że przez wszystkie miesiące tego roku zalewają nas informacje dotyczące koronawirusa. Znalezione informacje są często sprzeczne. Wiele osób nie potrafi odróżnić prawdy od fałszu, kłamstwa i manipulacji od rzetelnego opisu i dobrej [...]