Witam !

 

Najbardziej głośną sprawą, w jaką zaangażowane było CMWP SDP we wrześniu 2018 r . była skandaliczna publikacja dziennika „Fakt” na temat samobójczej śmierci syna byłego premiera RP. Centrum opublikowało stanowisko na ten temat następnego dnia po tej bulwersującej publikacji, a znalazło się ono nawet w głównym wydaniu „Wiadomości” TVP.  Ogromnym zainteresowaniem dziennikarzy cieszyła się także zorganizowana przez CMWP SDP konferencja na temat tzw. „Acta 2”, „podatku od linków” czyli praw pokrewnych w internetowych publikacjach. 12 września b.r.  PE przyjął rozwiązania, które znowu podzieliły nasze środowisko, w uproszczeniu – redakcje związane z Izbą Wydawców Prasy są zwolennikami ich wprowadzenia, a dziennikarze i wydawcy związani z tzw. prawicowymi mediami – są przeciw, bo ich zdaniem niosą one ogromne ryzyko związane z ograniczeniem wolności słowa w sieci, kto bowiem będzie chciał płacić za jakiekolwiek treści w sieci? Najmniejsze media (a do nich częściej należą media konserwatywne niż liberalne)  zapewne będą najdroższe, więc w krótkim czasie to właśnie one straciłyby odbiorców … Jest o czym rozmawiać, dlatego każdemu polecam zapis debaty, jaka odbyła się na Foksal 3/5 we wrześniu. Łatwo to zrobić, bo na naszej stronie w zakładce „do pobrania”  jest nie tylko zapis video tej debaty, ale także jej transkrypcja. Tytuł to „Wolność słowa w Internecie. Dziennikarze i wydawcy o propozycji PE – prawa pokrewne. Tytuł długi, ale treść naprawdę wartka i warto się z nią zapoznać. Dotyczy przecież każdego z nas .

 

dr Jolanta Hajdasz

dyr. CMWP SDP

cmwp.sdp.pl ; [email protected]

 

Działalność bieżąca wrzesień  2018  – wybrane sprawy

 

2.09.2018

Protest CMWP SDP przeciwko skandalicznej publikacji  dziennika „Fakt”  w związku ze śmiercią syna b. premiera RP Leszka Millera

To oświadczenie ukazało się w głównym wydaniu „Wiadomości” TVP. CMWP SDP wyraziło stanowczy protest przeciwko skandalicznemu lekceważeniu etyki dziennikarskiej przez gazetę codzienną „Fakt”  poprzez publikację artykułu pt. „Ojciec wybrał politykę, a syn wybrał sznur”  w dniu pogrzebu tragicznie zmarłego syna byłego premiera RP, p. Leszka Millera.  Bezduszność,  jaką wykazała się redakcja tej gazety w stosunku do polityka i jego rodziny  jest całkowitym zaprzeczeniem dziennikarstwa, w którym opisywanie osobistych tragedii musi się odbywać z poszanowaniem godności każdego człowieka. W ocenie CMWP SDP sprawa była tym bardziej bulwersująca, gdyż gazeta, która zachowała się tak skrajnie nieetycznie  w stosunku do byłego premiera polskiego rządu  jest najbardziej poczytnym dziennikiem w naszym kraju, ma więc bardzo duże możliwości oddziaływania na opinię publiczną, a właścicielem dziennika „Fakt” jest niemiecko szwajcarskie wydawnictwo Ringier Axel Springer.

 

Całość oświadczenia : https://cmwp.sdp.pl/protest-cmwp-sdp-przeciwko-skandalicznej-publikacji-dziennika-fakt-z-1-wrzesnia-2018-r/

 

4.09.2018

CMWP SDP w obronie transmisji Mszy św. w mediach publicznych w Belgii

 

CMWP SDP wyraża zaniepokojenie publicznymi wypowiedziami przedstawiciela Rady Administracyjnej RTBF, czyli belgijskiego odpowiednika Rady Mediów Narodowych w Polsce  żądającego usunięcia transmisji katolickich Mszy św. w niedziele z programów publicznej radiofonii i telewizji w Belgii. Zdanie to wyraził p. Daniel Soudant, reprezentujący liberalny Ruch Reformatorski w w/w Radzie, zostało ono opublikowane 30 sierpnia b.r. na łamach Le Soir, belgijskiego dziennika wydawanego w języku francuskim. Powodem do wyrażenia tej radykalnej opinii były czytania przypisane na tzw. 21 niedzielę zwykłą zgodnie z zasadami przyporządkowania fragmentów Pisma św. konkretnym dniom roku liturgicznego w Kościele Katolickim. Politykowi chodziło o fragment „Listu świętego Pawła do Efezjan”, w którym padają m.in. następujące słowa: Bądźcie sobie wzajemnie poddani w bojaźni Chrystusowej! Żony niechaj będą poddane swym mężom, jak Panu, bo mąż jest głową żony, jak i Chrystus – Głową Kościoła. Polityk uznał za skandaliczne publikowanie tego tekstu w belgijskich mediach publicznych i postuluje w związku z tym usunięcie transmisji Mszy św. z mediów publicznych. CMWP SDP stanowczo protestuje przeciwko takim próbom eliminowania z przestrzeni publicznej Unii Europejskiej wartości chrześcijańskich. Jest to niczym nieuzasadnione lekceważenie historii i tradycji europejskich państw.

Całość: https://cmwp.sdp.pl/cmwp-sdp-w-obronie-transmisji-mszy-sw-w-mediach-publicznych-w-belgii/

5.09.2018

Apel CMWP SDP w sprawie wyjaśnienia próby podpalenia mieszkania red. Krzysztofa Kaźmierczaka

CMWP SDP apeluje do organów ścigania o wnikliwe i rzetelne śledztwo w sprawie wyjaśnienia wszelkich okoliczności próby podpalenia mieszkania red. Krzysztofa Kaźmierczaka z Poznania, dziennikarza śledczego, który zajmuje się od ponad 20 lat zabójstwem Jarosława Ziętary, dziennikarza „Gazety Poznańskiej” zamordowanego przez nieznanych do dziś sprawców w 1992 r. Próba podpalenia mieszkania red. Kaźmierczaka miała miejsce w nocy z 1 na 2  września b.r. , czyli w dniach, gdy symbolicznie obchodzona jest rocznica śmierci zamordowanego dziennikarza. Red. Krzysztof Kaźmierczak jest świadkiem w procesie domniemanych sprawców zamordowania redaktora Jarosława Ziętary – Aleksandra G., biznesmena i byłego senatora z Poznania, który jest oskarżony o podżeganie do zabójstwa Jarosława Ziętary, oraz Mirosława R.  i Dariusza L. , którzy są oskarżeni  o uprowadzenie i pomoc w tym zabójstwie. Proces ten toczy się od 2016 r.

Całość: https://cmwp.sdp.pl/apel-cmwp-sdp-5/

6.09.2018

CMWP SDP w Parlamencie Europejskim

 

Na zaproszenie europoseł dr Urszuli Krupy w dniach 3 – 5 września b.r. dyr. CMWP SDP dr Jolanta Hajdasz przebywała w Brukseli w Parlamencie Europejskim. Spotkała się m.in. z europosłami z grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR), obserwowała pracę dziennikarzy w PE oraz uczestniczyła w koncercie p.t. „Krzyż i Orzeł” zorganizowanym z okazji obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

 

relacja:  https://cmwp.sdp.pl/cmwp-sdp-w-parlamencie-europejskim/

 

 

6.09.2018

CMWP SDP jako obserwator kolejnej sprawy sądowej

6 września 2018 r. CMWP SDP obserwowało sprawę z powództwa Gminy Nadarzyn przeciwko Wiktorowi Majewskiemu, redaktorowi naczelnemu Nadarzyn.TV, o opublikowanie sprostowania. Tego dnia zapadł wyrok nakazujący opublikowanie sprostowania dotyczącego jednej tylko kwestii, choć urząd gminy domagał się sprostowania wielu stwierdzeń. W pozostałych sprawach sąd postanowił oddalić żądania. A także orzekł o wzajemnym zniesieniu kosztów postępowania. Sprawa istotna była z punktu widzenia wolności słowa, albowiem ‘analiza sprawy wskazuje, że sporne sprostowanie nie spełnia wymogów określonych w art. 31a ust. 1 ustawy – Prawo prasowe. Artykuł będący przedmiotem żądania sprostowania wyraża opinię jego autora. CMWP SDP zwracało również uwagę, że w związku z opublikowanymi materiałami prasowymi red. A. Majewski jako redaktor naczelny oraz wydawca stał się podmiotem licznych żądań i postępowań zainicjowanych przez władze. (…) Całościowa analiza tych spraw prowadzi do wniosku, że przynajmniej niektóre z nich mogą stanowić tzw. SLAPP (Strategic Lawsuit Against Public Participation), tj. postępowań
lub roszczeń, które pod pozorem legalnego środka procesowego mogą w istocie zmierzać
do stłumienia wolności słowa’
(fragmenty opinii CMWP w tej sprawie wysłanej do sądu). Sprawę obserwowała Agnieszka Kaczorowska.

Całość: https://cmwp.sdp.pl/salomonowy-wyrok-gmina-nadarzyn-przeciwko-wiktorowi-majewskiemu-red-nacz-nadarzyn-tv/

16.09.2018

Apel CMWP SDP w obronie dziennikarzy TVP 3 Poznań

CMWP SDP zaapelowało do Rady Programowej TVP 3 Poznań o obiektywizm i nie uleganie emocjom samorządowej kampanii wyborczej podczas oceny pracy dziennikarzy programu Teleskop w związku z protestem środowisk LGBT rzekomo oburzonych językiem komentarza tzw. marsz równości w Poznaniu.

Reporterka opublikowała cytaty z mediów społecznościowych na temat kontrowersji wokół marszu, wśród których znalazły się określenia powszechnie uznawane za obraźliwe i wulgarne. Zgadzając się z opiniami, iż słowa zawarte w cytatach z mediów społecznościowych w w/w materiale  łamią standardy kultury medialnej i ich użycie w środkach masowego komunikowania, szczególnie publicznych, nie powinno mieć miejsca, CMWP SDP pragnie przestrzec przed nadawaniem ich jednorazowemu, przypadkowemu użyciu nadmiernej rangi i znaczenia. Nawet pobieżna analiza programów TVP 3 Poznań świadczy o tym, iż użycie w/w obraźliwych słów w Teleskopie  miało charakter incydentalny. Warto przy tym zauważyć, iż cały inkryminowany materiał przedstawiał o wiele ważniejsze zjawisko społeczne, jakim stał się protest pracowników poznańskiego MPK przeciwko umieszczaniu na ich pojazdach symbolu tzw. marszu równości, czyli tęczowych flag. Sprawa miała poważny charakter, gdyż pracodawcą dla zbuntowanych motorniczych jest Prezydent miasta Poznania, który oficjalnie poparł marsz i wziął w nim udział. Informując wyczerpująco o tym konflikcie TVP 3 Poznań wypełniła swoje podstawowe funkcje – zarówno  funkcję informacyjną, jak i kontrolną.

 

Całość apelu: https://cmwp.sdp.pl/apel-cmwp-sdp-w-obronie-dziennikarzy-z-tvp-3-poznan/

 

18.09.2018

Debata: Wolność słowa w internecie. Dziennikarze i wydawcy o propozycji PE w sprawie praw pokrewnych

Nowe przepisy przyjęte 12 września przez Parlament Europejski wzbudzają wiele emocji. Wielu wydawców i dziennikarzy uznaje, że nowa dyrektywa pomoże im w walce z dużymi koncernami internetowymi, które zarabiają na cudzych treściach. Przeciwnicy dyrektywy widzą w niej ograniczenie wolności słowa, a proponowane przepisy nazywają ‘podatkiem od linków’ i ACTA2. W dyskusji udział wzięli: Tomasz Sakiewicz, Michał Karnowski, Jolanta Hajdasz, Krzysztof Skowroński oraz dyrektor generalny Izby Wydawców Prasy Marek Frąckowiak i prawnicy tej Izby, Jacek Wojtaś i Marek Staszewski. Opinię na temat wyraził również Bogusław Chrabota, którego wypowiedź odtworzona została z projektora. Strony debatujące pozostały przy swoich stanowiskach. Pan Frąckowiak mówił, że ‘nie rozumie dlaczego kradzież telewizora, czy książki jest złodziejstwem, a kradzież tego co w nich jest ma być wolnością w Internecie.’ Debatę podsumowała dziennikarka Ewa Urbańska w czasie dyskusji z udziałem publiczności: „Problem polega na tym, że panowie mówią o pieniądzach, a my o wolności i może dlatego nie możemy się dogadać. Internet dał nam przestrzeń wolności, o której nawet nie śniliśmy. Jeżeli rzeczywiście będą próby blokowania tej wolności to ci, którzy tworzą technologie, wymyślą coś nowego.” Debata była transmitowana w sieci i relacjonowana przez telewizje internetowe.

Całość: https://cmwp.sdp.pl/argumenty-zamiast-emocji-zapraszamy-na-bardzo-aktualna-debate-do-cmwp-juz-w-najblizszy-wtorek-18-wrzesnia-o-wolnosci-slowa-w-sieci-zapowiada-sie-ostra-dyskusja/

 

 

Media o nas – wybrane publikacje

https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/marsz-rownosci-tvp-poznan-teleskop-cmwp-sdp-apeluje-do-rady-programowej-kod-planuje-pikiete

https://wiadomosci.tvp.pl/7405772/wideo

http://www.sdp.pl/informacje/15626,cmwp-sdp-publikacja-faktu-skandaliczna,1535911880

https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/prokurator-tajemnica-dziennikarska

https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/wprowadzenie-w-unii-europejskiej-praw-pokrewnych-jest-potrzebne-bez-nich-internet-wydrenuje-tradycyjnych-wydawcow-opinie

https://www.msn.com/pl-pl/finanse/firmy/sdp-zadowolone-z-wyroku-ws-outsourcingu-w-tvp/ar-BBMDSFL?li=BBr5CAr&ver=d

https://blogpress.pl/node/24509

https://vod.gazetapolska.pl/18993-debata-w-sdp-podatek-od-linkow-i-wolnosc-slowa-w-internecie-z-udzialem-min-tomasza-sakiewicza

https://youtubersi.pl/film/521472/na-zywo-debata-w-sdp-podatek-od-linkow-i-wolnosc-slowa-w-internecie

https://favids.com/en/watch/Mw7p10nsSb5

https://twitter.com/jolanta_hajdasz

https://reporterzy.info/przeglad/media

https://blog.wirtualnemedia.pl/komentarze/marsz-rownosci-tvp-poznan-teleskop-cmwp-sdp-apeluje-do-rady-programowej-kod-planuje-pikiete/page:1

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:http://wieczorna.pl/articles/1815321/pdf

https://www.press.pl/tresc/54663,rada-programowa-tvp-poznan-reaguje-na-homofobiczne-materialy-w-_teleskopie_

https://twitter.com/wirtualnemedia/status/1041668622190559232

https://www.youtube.com/watch?v=5bSsn01p7wM

https://www.youtube.com/watch?v=-23q0c0Y-Wc

https://vod.gazetapolska.pl/18993-debata-w-sdp-podatek-od-linkow-i-wolnosc-slowa-w-internecie-z-udzialem-min-tomasza-sakiewicza

https://youtubersi.pl/film/524320/debata-w-sdp-podatek-od-linkow-i-wolnosc-slowa-w-internecie

https://niebezpiecznik.pl/post/podatek-od-linkow-czyli-dlaczego-reforma-praw-autorskich-w-ue-powinna-martwic-programistow-i-kazdego-kto-korzysta-z-internetu/

http://46.148.66.143/ciekawypodcast/?name=2018-09-19_na_zywo_-_debata_w_sdp_-_podatek_od_linkow_i_wolnosc_slowa_w_internecie.m4a

https://wnet.fm/kurier/czy-wolnosc-w-internecie-jest-zagrozona-debata-w-cmwp-sdp-i-wypowiedz-michala-karnowskiego-nt-nowej-dyrektywy-pe/