Witam!

Marzec to przede wszystkim protest CMWP SDP przeciwko tzw. Acta 2, czyli dyrektywie UE o prawach autorskich na jednolitym rynku cyfrowym i nasz apel o taką jej implementację, by powodował jak najmniej negatywnych skutków dla internautów, a w mojej ocenie zagrożenie cenzurą internetu przy wprowadzaniu tych przepisów jest naprawdę realne. To także objęcie monitoringiem kolejnych spraw dotyczących dziennikarzy i zasady wolności słowa, a wśród nich jest także proces Fundacji Reduta Dobrego Imienia z p. Janem Grabowskim, który twierdzi m.in. iż Polscy zamordowali „200 tysięcy Żydów” w czasie II wojny światowej. Ponad 130 polskich naukowców zaprotestowało przeciwko tej tezie uzasadniając to obszernie i rzeczowo,  na gruncie naukowym, a Fundacja w 2017 r. opublikowała ich stanowisko negatywnie oceniające rzetelność prac naukowych Jana Grabowskiego. On wytoczył proces RDI, która opublikowała opinię naukowców. Będziemy obserwatorem tego procesu. Z ogromnym zainteresowaniem i nadzieją na wyjaśnienie sprawy monitorujemy także proces osób oskarżonych o pomoc i udział w zabójstwie red. Jarosława Ziętary, poznańskiego dziennikarza zamordowanego w 1992 r., którego ciała do dziś nie odnaleziono. Wszystko wskazuje na to, iż każda kolejna rozprawa przybliża nas do odkrycia prawdy o śmierci niewinnego człowieka, który wykonując zawód reportera naraził się bezwzględnym i okrutnym gangsterom. Korzystając z okazji składam Wam, drogie Koleżanki i Koledzy dziennikarze oraz Waszym współpracownikom życzenia pięknych i błogosławionych Świąt Wielkanocnych.

dr Jolanta Hajdasz
dyr. CMWP SDP

 

WYBRANE SPRAWY Z  DZIAŁALNOŚCI CMWP SDP W MARCU 2019 R.

1 marca 2019

Jolanta Hajdasz, dyrektor CMWP, była gościem porannego programu TVP INFO. Tematem rozmowy z red. Anną Popek, prowadzącej i wydawcy programu „Wstaje dzień”, były wyzwania i zagrożenia wolności mediów w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Rozmowa w studio nawiązywała do odbywającej się w dn. 28.02-1.03.19 Konferencji „Wolność (słowa) kocham i rozumiem”, organizowanej przez SDP i FSD przy wsparciu PFN, w czasie której kilkudziesięciu dziennikarzy m.in. z Rumunii, Węgier, Estonii, Chorwacji, Litwy, Francji, USA i Rosji, dyskutowało o wielu istotnych problemach współczesnego dziennikarstwa.

Całość:

https://www.tvp.info/39217136/wstaje-dzien

 

1 marca 2019
Wstępne wnioski raportu o wolności słowa w krajach Europy Środkowo-Wschodniej w Radiu Wnet

Przedstawione podczas Konferencji SDP i FSD (przy wsparciu PFN) wstępne ustalenia dotyczące raportu o wolności słowa w krajach Europy Środkowo-Wschodniej oraz relacje dziennikarzy z podróży studyjnych i spotkań z dziennikarzami w poszczególnych krajach regionu były przedmiotem rozmowy w „Poranku Radia Wnet”, w piątek, 1 marca br.Jolanta Hajdasz w rozmowie z prowadzącymi Poranek Wnet redaktorami, Krzysztofem Skowrońskim i Antonim Opalińskim.

Całość:
https://cmwp.sdp.pl/wstepne-wnioski-raportu-o-wolnosci-slowa-w-krajach-europy-srodkowo-wschodniej-w-radiu-wnet/
audycja:
https://wnet.fm/broadcast/vanessa-bassil-erping-zhang-jolanta-hajdasz-pawel-bobolowicz-poranek-wnet-1-marca-2019-r/

8 marca 2019
Proces oskarżonych o uprowadzenie, pozbawienie wolności i pomocnictwo w zabójstwie poznańskiego dziennikarza Jarosława Ziętary. CMWP jest obserwatorem sprawy.

W Sądzie Okręgowym w Poznaniu, 8 marca br., odbyła się już trzecia rozprawa tego procesu. 22 lutego 2019 r., w tej samej sprawie, zeznawał Maciej B. pseudonim Baryła, którego zeznania miały być kontynuowane właśnie 8 marca. Tego dnia jednak Sąd wyłączył jawność sprawy, na to postanowienie Sądu CMWP SDP  złożyło zażalenie.    Tak się jednak nie stało. Na korytarzu przed salą sądową pojawił się Jerzy U., były oficer Urzędu Ochrony Państwa, który, wg doniesień medialnych, 1 września 1992 r. miał być naocznym świadkiem porwania Jarosława Ziętary przez ochroniarzy Elektromisu. Jerzy U. zeznawał już miesiąc wcześniej, to jest 8 lutego. Wtedy to, zaraz po wejściu na salę sądową, sędzia Katarzyna Obst poinformowała, że został złożony wniosek o wyłączenie jawności rozprawy. Dziennikarze, w tym również obserwator CMWP SDP red. Aleksandra Tabaczyńska, zostali wyproszeni. Wniosek ten dotyczył, a więc również obowiązywał, kontynuacji zeznań Jerzego U. 8 marca br. i w związku z tym dziennikarze znów musieli wycofać się z sali sądowej.

Całość relacji:
https://cmwp.sdp.pl/kolejna-rozprawa-oskarzonych-o-uprowadzenie-i-pomoc-w-zabojstwie-dziennikarza-jaroslawa-zietary/
13 marca 2019
Skuteczna pomoc CMWP SDP dla red. Daniela Możwiłło! Postanowienie Sądu Rejonowego w Oleśnie zbieżne ze stanowiskiem CMWP SDP

To znowu była sprawa z art. 212 kk. Tym razem udało się obronić dziennikarza, postępowanie przeciwko niemu zostało umorzone. 13.03.2019 w Sądzie Rejonowym II Wydział Karny odbyła się ostatnia rozprawa przeciwko Danielowi Możwiłło, oskarżonemu z art. 212 § 1 i 2 KK, na której został ogłoszony wyrok przez SSR Wojciecha Dorożyńskiego. Stawili się: oskarżony Daniel Możwiłło, redaktor naczelny gazety „Zębowice Informacje”, i oskarżyciel prywatny, zastępca wójta gminy Zębowice, Zdzisław Szuba oraz  obserwatorka tych rozpraw z ramienia CMWP SDP red. Halina Żwirska.

Całość relacji i stanowisko CMWP w sprawie przeciwko red. D. Możwiłło  z dn. 19.02.19

14 marca 2019
Poparcie CMWP SDP dla dziennikarzy ze Słowacji

CMWP SDP poparło  protest dziennikarzy i wydawców mediów na Słowacji przeciwko aktualnej nowelizacji prawa prasowego, zgodnie z którą redakcja będzie miała obowiązek bezpłatnej publikacji polemiki do każdej opublikowanej wcześniej informacji dotyczącej urzędów publicznych oraz parlamentarzystów. W przypadku odmowy takiej publikacji zarówno redakcja, jak i dziennikarz, będą mogli być ukarani grzywną w wysokości prawie 5 tysięcy euro. Drugie czytanie nowelizacji prawa prasowego zaplanowane jest na 21 marca b.r.

Całość: https://cmwp.sdp.pl/poparcie-cmwp-sdp-dla-dziennikarzy-ze-slowacji/

 

18 marca 2019
CMWP SDP potępiło atak  na red. Tomasza Surdela, korespondenta „Gazety Wyborczej”  w Wenezueli

15 marca 2019 r., red. Tomasz Surdel, korespondent „Gazety Wyborczej”, został pobity przez funkcjonariuszy FAES, oddziału specjalnego wenezuelskiej policji. Informację tę podały media w Polsce i za granicą. Tomasz Surdel od kilku tygodni opisuje na łamach „Gazety Wyborczej” protesty przeciwko reżimowi Nicolasa Maduro. Pobicie było niezwykle brutalne, policjanci po weryfikacji personaliów dziennikarza nakazali mu wysiąść z samochodu, założyli worek na głowę, bili po twarzy kolbami pistoletów, a następnie pozorowali jego egzekucję.
Całość:

 

18 marca 2019
CMWP SDP objęło monitoringiem sprawę red. Grzegorza Kosińskiego z Jastrzębia Zdroju, oskarżonego z art. 212 kk

W lipcu 2018 r., na łamach swojego portalu, red. G. Kosiński odniósł się do wizyty Grzegorza Matusiaka – posła „Prawa i Sprawiedliwości” w Czarnogórze, gdzie w/w poseł spotkał się m. in. z ministrem kultury tego państwa, dziennikarz skrytykował polityka. Wskutek opublikowanego artykułu (a w zasadzie notki prasowej) poseł G. Matusiak wystąpił przeciwko red. G. Kosińskiemu z  aktem oskarżenia.

Więcej: https://cmwp.sdp.pl/cmwp-sdp-obejmuje-monitoringiem-sprawe-red-grzegorza-kosinskiego-z-jastrzebia-zdroju/

18 marca 2019
Kolejna sprawa z art. 212 kk objęta monitoringiem CMWP SDP. Tym razem w Olsztynie

Grupa WM sp. z o.o. z siedzibą w Olsztynie wniosła przeciwko red. Andrzejowi Pieślakowi akt oskarżenia z art. 212 § 2 k.k., zarzucając mu zamieszczenie w październiku 2018 r.  na łamach portalu www.naszlidzbark.pl komentarzy określających Gazetę Olsztyńską oraz Gazetę Lidzbarską (tytuły prasowe wydawane przez Grupa WM sp. z o.o.) jako „Gadzinówkę Olsztyńską”, „gadzinówkę niemieckiej propagandy”, „szmatę lidzbarską”. Według oceny CMWP, w niniejszej sprawie zachodzi istotne zagrożenie naruszenia praw  red. Andrzeja Pieślaka w zakresie wolności słowa. Obserwatorem procesu z ramienia CMWP będzie red. Adam Socha.
Więcej:

 

21 marca 2019
Kolejna rozprawa oskarżonych o uprowadzenie, pozbawienie wolności i pomocnictwo w zabójstwie w 1992 r. poznańskiego dziennikarza Jarosława Ziętary

20 marca br. zeznawał Piotr G., emerytowany oficer CBŚP. W 2011 roku, na terenie Zakładu Karnego w Rawiczu, to właśnie jemu przestępca Maciej B. (ps. Baryła) opowiedział o losach Jarosława Ziętary.

Całość relacji: https://cmwp.sdp.pl/relacja-z-kolejnej-rozprawy-oskarzonych-o-uprowadzenie-pozbawienie-wolnosci-i-pomocnictwo-w-zabojstwie-w-1992-r-poznanskiego-dziennikarza-jaroslawa-zietary/

23 marca 2019
Red. Piotr Semka z tygodnika „Do Rzeczy” i Jolanta Hajdasz, dyr. CMWP SDP, w Radiu Poznań

Wyniki XXVI Konkursu SDP dla dziennikarzy, kondycja mediów publicznych po trzech latach od uchwalenia ustawy o Radzie Mediów Narodowych oraz sytuacja mediów i dziennikarzy w czasach „dobrej zmiany” – to tematy audycji „Fyrtel polityczny” Marcina Kuberki w Radiu Poznań. Gośćmi audycji 23 marca br. byli red. Piotr Semka z tygodnika „Do Rzeczy” i Jolanta Hajdasz, dyr. CMWP SDP.

Więcej:
https://radiopoznan.fm/informacje/publicystyka/o-kampanii-do-pe-dobrej-zmianie-w-mediach-publicznych-i-praktykowaniu-demokracji-we-francji-i-w-agorze
https://cmwp.sdp.pl/red-piotr-semka-z-tygodnika-do-rzeczy-i-jolanta-hajdasz-dyr-cmwp-sdp-w-radiu-poznan/

25 marca 2019
Apel Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP o uwolnienie ukraińskiego dziennikarza Stanisława Asiejewa

Ukraiński dziennikarz Stanisław Asiejew pochodzi z Doniecka, nie wyjechał z miasta po jego zajęciu przez prorosyjskich separatystów, tylko publikował pod pseudonimem informacje na temat sytuacji w regionie objętym walkami. Prowadził swój blog, współpracował m.in. z ukraińską sekcją Radia Swoboda. W maju 2017 r. Stanisław Asiejew został aresztowany i jest przetrzymywany w nielegalnym więzieniu. Nie ma kontaktu ze światem zewnętrznym, przedstawicielom organizacji międzynarodowych odmawiany jest dostęp do niego, dziennikarz nie może wysyłać ani otrzymywać listów, czy odbywać rozmów telefonicznych. Był także torturowany. Apele do separatystów w sprawie wyjaśnienia  losów zaginionego dziennikarza wystosowały  organizacje międzynarodowe, m.in. Reporterzy bez Granic, Human Right Watch oraz Amnesty International.
Więcej:
https://cmwp.sdp.pl/apel-centrum-monitoringu-wolnosci-prasy-sdp-o-uwolnienie-ukrainskiego-dziennikarza-stanislawa-asiejewa/

27 marca 2019
CMWP SDP krytycznie o dyrektywie UE o prawach autorskich na jednolitym rynku cyfrowym. Apel o jej implementację w sposób powodujący jak najmniej negatywnych skutków dla internautów

CMWP SDP ocenia krytycznie przegłosowaną 26 marca br. w PE w Strasbourgu dyrektywę o prawach autorskich na jednolitym rynku cyfrowym, zwanej popularnie w Polsce „Acta 2”. Dyrektywa w tej wersji zmienia zasady publikowania i monitorowania treści w Internecie. CMWP SDP podziela pogląd, iż przepisy tego dokumentu mogą skutkować koniecznością zastosowania mechanizmów cenzorskich w sieci lub stworzeniem na rynku warunków faworyzujących największe podmioty, skutecznie utrudniając lub uniemożliwiając funkcjonowanie podmiotów małych, niszowych lub niekomercyjnych, które nie będą w stanie ponieść dodatkowych kosztów związanych z obowiązkiem filtrowania treści. W konsekwencji przepisy te mogą doprowadzić do ograniczenia wolności publikacji i dostępu do informacji przez użytkowników mediów w Internecie. CMWP SDP zaapelowało do Rządu i Parlamentu w Polsce o taką implementację przyjętych przepisów, by powodowała jak najmniej negatywnych skutków dla internautów.
https://cmwp.sdp.pl/protest-cmwp-sdp-przeciwko-dyrektywie-ue-o-prawach-autorskich-na-jednolitym-rynku-cyfrowym-i-apel-o-jej-implementacje-w-sposob-powodujacy-jak-najmniej-negatywnych-skutkow-dla-internautow/

28 marca 2019
Poparcie CMWP SDP dla Reduty Dobrego Imienia w sporze z Janem Grabowskim

CMWP SDP solidaryzuje się ze stanowiskiem naukowców polskich skupionych wokół Reduty Dobrego Imienia – Polskiej Ligi przeciw Zniesławieniom wobec działalności Jana Grabowskiego i obejmuje monitoringiem proces RDI z Janem Grabowskim. Fundacja Reduta Dobrego Imienia – Polska Liga przeciw Zniesławieniom opublikowała stanowisko negatywnie oceniające rzetelność prac naukowych Jana Grabowskiego 7 czerwca 2017 roku. Opinia ta, podpisana przez 134 polskich naukowców, została wydana bezpośrednio po nagłośnieniu medialnym w 2017 roku informacji Jana Grabowskiego o rzekomym „zamordowaniu 200 000 Żydów przez Polaków”. W swoim stanowisku polscy naukowcy podkreślili, iż w licznych publikacjach i wypowiedziach publicznych Jan Grabowski fałszuje historię Polski, głosząc tezy sugerujące, że Polacy są współwinni zagłady Żydów.  W listopadzie 2018 r. Jan Grabowski wytoczył RDI proces o zniesławienie.

Więcej:

Pełna treść stanowiska 134 naukowców wspierających stanowisko RDI: http://www.anti-defamation.pl/rdiplad/aktualnosci/rdi-oswiadczenie-w-sprawie-dzialalnosci-jana-grabowskiego/

 

MEDIA O NAS  – wybrane relacje i cytowanie informacji CMWP: